ניתוחי עפעפיים – מתי לנתח?

מעבר לפגיעה האסתטית של צניחת העפעפיים, יכול מצב זה להוביל גם לפגיעה רפואית של צמצום טווח הראייה והיווצרות דלקות כרוניות. ניתוחי עפעפיים מאפשרים הרמה של עפעפיים צנוחים וטיפול במצבורי שומן בעפעפיים התחתונים. את הניתוח חשוב לבצע אצל רופא עיניים בעל התמחות מיוחדת בתחום האוקולופלסטיקה.

צניחת עפעפיים - כ-10% מבני 50 ומעלה סובלים ממנה

עפעפיים הם קפלי עור דקיקים המכסים את גלגל העין וממלאים מספר תפקידים חשובים:

  • הגנה על קרנית העין מפני פגיעה חיצונית
  • לחלוח הקרנית
  • סילוק גורמים זרים המגרים את העין (באמצעות מצמוץ)
  • חסימת חדירת אור לעין (בזמן שינה או סינוור למשל)
בעין פועלים שני עפעפיים, העפעף התחתון והעפעף העליון, שהוא העפעף הגדול יותר ובעל טווח תנועה גדול יותר. העפעף עצמו בנוי ממספר שכבות, הכוללות שכבת עור חיצונית, שכבת עור פנימית הנקראת לחמית ובאה במגע עם גלגל העין לשם לחלוחה וניקוייה, ורקמת חיבור הנקראת מרדד העפעפיים וכוללת את השרירים המפעילים והמייצבים של העפעפיים.

צפו בכתבה עם ד"ר יפימוב על ניתוחי עפעפיים להסרת העור העודף

ניתוח עפעפיים (shutterstock)
הכנות לניתוח עפעפיים (שאטרסטוק).

המצבים בהם נדרש ניתוח הרמת עפעפיים?

ניתוח הרמת עפעפיים עשוי להידרש ממניעים אסתטיים או רפואיים, בשני מצבים מרכזיים:

עפעפיים עליונים – צניחת עפעפיים

צניחת עפעפיים, כשמה כן היא, משקפת מצב בו העפעף העליון צונח מטה ומכסה את גלגל העין, כאשר הוא במצב נייטרלי. צניחת עפעפיים יכולה להופיע כבעיה מולדת או להתפתח בגילאים מבוגרים. צניחת העפעף גורמת לפגיעה אסתטית שבאה לידי ביטוי במראה עייף ומבוגר ובפגיעה באסתטיקה הטבעית של העין. 

כמו כן, מאחר וצניחת העפעף מכסה חלק מגלגל העין, במצב זה יכולה להיגרם גם פגיעה בשדה הראייה של החולה ובהיווצרות דלקות כרוניות באזור הלחמית. צניחת עפעפיים אצל פעוטות עלולה להוביל גם לעין עצלה ואף לגרום לעיוורון.

עפעפיים תחתונים – נפיחות עפעפיים

נפיחות עפעפיים היא בעיה שמאפיינת יותר את העפעפיים התחתונים, ונובעת מהצטברות שומנים בחלקה התחתון של ארובת העין. גם במקרה זה, הפגיעה היא בעיקרה אסתטית, אך יכולה להוביל גם לבעיות רפואיות כמו הפרעה לשדה הראייה, צמצום מפתח העין והתפתחות דלקות חוזרות ונשנות.

צניחת עפעפיים עליונים

במסגרת ניתוח לטיפול בצניחת עפעפיים עליונים, מתחיל הרופא בסימון הקפל האופקי הטבעי של העפעף ובסימון קווים אנכיים של העור אותו יש להסיר, במרווח מ"מ אחד בין סימון לסימון. לאחר ביצוע הסימונים הנדרשים, עושה הרופא שימוש בלהב, מחט אלקטרונית או מספריים כירורגיים לצורך הסרת עודפי העור מהעפעף. במקרים בהם אל בעיית צניחת העפעפיים נלווית גם בעיה של חולשת שרירי העפעף, מבצע הרופא חיזוק של השריר באמצעות מתיחתו. בסיום ההליכים הכירורגיים, מבצע הרופא תפירה של העפעף.

נפיחות בעפעפיים תחתונים

ניתוח עפעפיים תחתונים מיועד להסיר ריכוזי שומן בתחתית העין, ריכוזי שומן שיכולים להתפתח עד כדי כיסוי חלקו התחתון של גלגל העין, וכן לטיפול במצבים בהם העפעף התחתון צונח כלפי מטה. בניתוח זה מבצע הרופא שאיבה של מצבורי השומן מתחתית העין, ועל פי הצורך גם הסרה של עודפי עור וחיזוק של שרירי העפעף התחתון, בצורה דומה לניתוח העפעף העליון. את התפרים מהניתוח יש להסיר בדרך כלל כעבור 10 ימים, במהלכם עלול המטופל לחוות שטפי דם קלים ונפיחות מקומית כחלק מתהליך ההחלמה.

מתי נכון לבצע ניתוח עפעפיים וכיצד מתקבלת החלטה לגביו?

ניתוח עפעפיים מיועד לטפל בשני המצבים גם יחד: צניחת עפעפיים ונפיחות עפעפיים. הפנייה לאופציית הניתוח יכולה להתבצע בכל שלב, גם אם הפגיעה היא אסתטית בלבד. במרבית המקרים, בעיות עפעפיים שאינן מטופלות בשלב האסתטי, יכולות בהחלט ללכת ולהחמיר, וליצור בעיות רפואיות כמפורט לעיל. 

בהתאם לכך, ראוי ונכון לפנות לרופא מטפל ולהתייעץ לגבי האפשרות הניתוחית, בכל שלב בו אתם מרגישים כי המצב יוצר עבורכם הפרעה אסתטית או רפואית כלשהי. לפני ביצוע ניתוח עפעפיים, יערוך הרופא פגישת ייעוץ עם המטופל, במסגרתה ייבחנו האפשרויות לביצוע ניתוח להרמת העפעפיים העליונות, להורדת נפיחות בעפעפיים התחתונות, או שניהם יחד. 

כמו כן, ייבחנו אפשרויות נוספות כמו טיפול בשק הדמעות, הסרת עודפי עור ושקיות שומן, ואף שילוב עם הליכים פלסטיים משלימים כדוגמת הרמת גבות או מתיחת פנים. בשלב זה, מבצע הרופא גם הערכה קלינית מלאה של המטופל לרבות אלרגיות, רגישויות, היסטוריה רפואית, בדיקות של מנגנונים סמוכים בעין וכן הלאה.

כיצד מתבצע ניתוח עפעפיים?

ככלל, ניתוח עפעפיים הוא ניתוח נטול כאב, ולכן מבוצע בהרדמה מקומית עם אפשרות לשלב טשטוש דרך הפה או הווריד. יחד עם זאת, ישנה גם אפשרות לבצע את הניתוח בתנאים של הרדמה מלאה, בהתאם להעדפות המטופל ולשיקול דעתו המקצועי של הרופא. אורך הניתוח משתנה בהתאם להיקף הטיפול: עפעפיים עליונים, עפעפיים תחתונים או שניהם יחד, ובהתאם להיקף הפרוצדורות הכירורגיות שיש לבצע במהלכו. ככל, ניתן לצפות לניתוח שאורך כשעה.

האם ישנם סיכונים מיוחדים בניתוחי עפעפיים?

ניתוחי עפעפיים נחשבים לניתוחים פשוטים ובטוחים, שחלים עליהם הסיכונים האופייניים להליכים כירורגיים בכלל. יחד עם זאת, ישנם שלושה סיכונים מרכזיים שיש לקחת בחשבון ואשר מצביעים גם על החשיבות בבחירת רופא מומחה ומקצועי, כפי שנבחן בהמשך. 

ראוי לציין, יחד עם זאת, כי שלושת הסיבוכים שנפרט להלן, ניתנים לטיפול ותיקון: 

  • חוסר סימטריה – מאחר ובניתוח עפעפיים מבוצע חיתוך של עודפי עור ושאיבת שומן, בהחלט ייתכנו מצבים בהם מבוצעות הפעולות בהיקף שונה בכל עין, ובאופן שיוצר חוסר סימטריה בין שתי העיניים
  • יובש בעיניים – מצב של יובש בעיניים אופייני בעיקר בקרב גילאים מבוגרים, ובעיקר בקרב נשים. מצב זה נובע מהצורך של מנגנון הדמעות להסתגל למבנה החדש של העפעף. מצב זה נמשך בדרך כלל מספר חודשים שלאחריהם הוא מסתדר מעצמו
  • עיניים "פתוחות" – הסרת יתר של עודפי עור, עלולה להוביל למצב בו העפעפיים נותרים קצרים מדי, ואינם מסוגלים לכסות את גלגל העין במלואו, בזמן עצימת עיניים. אלו הם מקרים נדירים מאוד, שמצביעים על ביצוע לא מקצועי של הניתוח.

כיצד לבחור את הרופא המטפל?

בכל הליך כירורגי ישנה חשיבות רבה לרמה המקצועית של הרופא המטפל, וכך גם בתחום של ניתוחי עפעפיים. מאחר וניתוחים אלה משלבים גם אלמנטים אסתטיים וגם אלמנטים רפואיים, ומאחר וקל מאוד לעשות טעויות שתהיינה להן השלכות על איכות החיים של המטופל, בניתוחי עפעפיים ישנה חשיבות רבה לבחירת רופא מקצועי בעל שם ומוניטין. 

ככלל, על אף שמדובר בהליך מעולם הכירורגיה הפלסטית, את ניתוח העפעפיים שלכם אתם רוצים לבצע אצל רופא עיניים בעל התמחות מיוחדת בתחום האוקולופלסטיקה (רפואה פלסטית באזור העיניים). המדובר ברופא בעל התמחות מקצועית באנטומיה של העין כמו כל רופא עיניים אחר, ובנוסף לכך בעל התמחות בתחום הפלסטי באזור העיניים. 

על רגישות העין כאיבר ראייה אין צורך להרחיב, אך בהחלט ראוי לציין כי גם ברמה האסתטית מדובר באיבר רגיש, המשפיע בצורה משמעותית על האסתטיקה שלנו בעיני עצמנו והסביבה. פערים קטנים של עשיריות מ"מ בין עין לעין יכולים ליצור א-סימטריה בולטת, ולבטח מצב בו איננו מסוגלים לעצום את עינינו בגלל הסרת יתר של עודפי עור – שני מצבים שאף אחד לא רוצה לסבול מהם, ואשר מושפעים ישירות מהרמה המקצועית של הרופא המבצע. 

ביצוע ניתוחי עפעפיים אצל רופא עיניים בעל התמחות מיוחדת בתחום האוקולופלסטיקה, תבטיח לכם את הטיפול ברמה הגבוהה ביותר, מבלי לפגוע בגמישות לביצוע הליכים פלסטיים נוספים באזור העין, כדוגמת הרמת גבות.

מאת: ד"ר אירנה יפימוב, רופאת עיניים מומחית מנתחת פלסטיקה ואסתטיקה של העין בעין טל, לתיאום תור חייגו 6612*

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר