עין טל

מצבים רפואיים שונים שעלולים לפגוע לכם בראייה

סובלים מסוכרת או מיתר לחץ דם? מקבל טיפול על בסיס סטרואידים? נכנסת בשעה טובה להיריון? למחלות ולמצבים הנפוצים אלה יש צד נוסף, בלתי נראה: הם עלולים לפגוע בראייה שלכם. החדשות הטובות הן שבאמצעות איתור הבעיה וטיפול ממוקד בה, אפשר למנוע את הנזק ולשמור על העיניים.

מחלות ראייה ומצבי רפואה שונים הפוגעים בראייה

כשאנחנו חושבים על מחלות הפוגעות בראייה שלנו, אנחנו מעלים באופן כמעט אוטומטי את מחלות העיניים המוכרות: קטרקט, גלאוקומה, ניוון רשתית, קרטוקונוס ואחרות.

"מה שרבים לא מודעים לו הוא שישנן מחלות שאינן קשורות לכאורה לעיניים ולראייה, אבל עלולות לפגוע בהן בדרכים רבות ומגוונות", מסביר פרופסור אלעד מויסייב, מומחה לניתוחי רשתית וקטרקט, מנהל מחלקת העיניים בבית החולים "מאיר" ומנתח בכיר במרכז "עין טל".

סוכרת

את הסקירה אנחנו מתחילים עם מחלת הסוכרת, שהיא לדעת רבים המגפה המשמעותית ביותר של המאה ה-21. הקשר בין סוכרת לבין הפגיעה בראייה הדוק וחד משמעי. רטינופתיה סוכרתית (פגיעה ברשתית עקב מחלת הסוכרת) היא הסיבה השנייה בשכיחותה לפגיעה בראייה במבוגרים בעולם המערבי, והסיבה הנפוצה ביותר לכך בקרב אוכלוסיית האנשים הנמצאים בגיל העבודה.

"הקשר בין סוכרת לראייה נובע בעיקר מכך שהפגיעה העיקרית של המחלה היא בכלי הדם הקטנים, והרשתית היא איבר חשוב שעשיר מאוד בכלי דם קטנים", מסביר פרופ' מויסייב. "המחלה פוגעת בדפנות כלי הדם הקטנים של הרשתית וחלקים נוספים בעין, והדבר גורם להפרעה בזרימת הדם בהם ולאיסכמיה (מצב של חוסר חמצן מספק ברקמה). בתגובה לכך, הרשתית מייצרת כלי דם שאינם תקינים. במקרים הקלים או ההתחלתיים, ייתכנו שינויים עדינים מאוד – למשל שינויים בכלי הדם ודימומים קטנטנים – שאינם משפיעים על הראייה אבל ניתנים לזיהוי בבדיקה. עם הזמן, ובפרט בהיעדר טיפול ואיזון של הסוכרת, עלולות להיגרם בעיות משמעותיות, דוגמת:

  • בצקת מקולרית סוכרתית – דליפת נוזלים מכלי הדם שברשתית, שמצטברים במקולה (מרכז הראייה) העדינה ועלולים לשבש את הראייה. הבצקת עלולה להופיע בכל שלב של מחלת הסוכרת, ללא קשר לחומרת דרגת הפגיעה, והטיפול בה נעשה בעיקר על ידי הזרקות תוך עיניות.
  • התפתחות קרומים ברשתית – הקרומים גורמים לעיוות של מרכז הראייה, ובחלק מהמקרים דורשים טיפול ניתוחי.
  • בשלבים מתקדמים של המחלה נוצרים כלי דם לא תקינים ברשתית, שעלולים לגרום לסיבוכים משמעותיים ומסכני ראייה. למשל, כלי הדם עלולים לדמם בתוך העין, וכאשר קיים דם בחלל הזגוגית נוצרת הפרעה לראייה. בנוסף הם לעיתים מלווים ברקמה פיברוטית, ויחד איתם נוצרים קרומים שמושכים את הרשתית וגורמים להיפרדות שלה. סיכונים אלה הם בעלי משמעות, כיוון שבמקרים רבים הם מחייבים טיפול ניתוחי ועלולים לגרום לפגיעה בלתי הפיכה בראייה.

 

רשתית בעין ימין של מטופל עם סכרת. ניתן להבחין במוקדי דימום רבים, שנגרמו כתוצאה ממחלת הסוכרת.
בתמונה: רשתית בעין ימין של מטופל עם סכרת. ניתן להבחין במוקדי דימום רבים, שנגרמו כתוצאה ממחלת הסוכרת.

בנוסף, סוכרת גורמת גם להתקדמות קטרקט – עכירות של עדשת העין הטבעית הגורמת לטשטוש ראייה ולסינוור. חולי סוכרת עלולים להיות בלתי מאוזנים מבחינת רמות הסוכר בדם. לעיתים הדבר גורם לשינויים בעדשת העין, לרבות תנודתיות בעובי העדשה שפוגעת בראייה של המטופלים הסוכרתיים עוד לפני שנוצר קטרקט. התפתחות קטרקט קשורה בעיקר לגיל מתקדם, אולם מחלת הסוכרת עלולה לגרום להתפתחות מוקדמת יותר של קטרקט, כך שהגיל הממוצע של חולי סוכרת הסובלים מהמחלה נמוך בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. חולי סוכרת פעמים רבות זקוקים לניתוח בשלב מוקדם יותר על מנת לשפר את ראייתם.

איך ניתן למנוע את הפגיעות האלה?

"הדגשים העיקריים הם איזון של מחלת הסוכרת וקיום מעקב וביקורות תקופתיות באופן מסודר. יש לפעול לאיזון הסוכרת ככל שניתן, בשיתוף עם רופאי המשפחה ואנדוקרינולוגים, מה שעשוי לצמצם את הפגיעות באיברי המטרה השונים ולהפחית את תסמיני המחלה".

"במקביל חשוב לבצע בדיקות שגרתיות בעיניים, במטרה לזהות בעיות כשהן קטנות ואפילו לפני שהן גורמות להפרעה בראייה. רצוי שכל חולה סוכרת ייגש לבדיקת ראייה (כולל בחינת מצב הרשתית) אחת לשנה לפחות, גם אם אינו סובל מהפרעה לראייה. אם מתגלים ממצאים בבדיקה, סביר שיהיה צורך בבדיקות המשך או בבדיקות תכופות יותר. ככל שמזהים את הבעיה מוקדם, כך אחוזי ההצלחה של הטיפולים השונים עולים".

יתר לחץ דם

יתר לחץ דם הוא מחלה כרונית נפוצה במיוחד, שמתפתחת פעמים רבות באופן הדרגתי, ללא כאב ומבלי שמודעים אליה. בתרחיש החיובי מגלים את יתר לחץ הדם בבדיקות השגרתיות, בעוד שבתרחיש השלילי לא מגלים את הבעיה עד שנגרמים נזקים משמעותיים. יתר לחץ דם גורם לפגיעה בכלל כלי הדם בגוף. עובדה זו מסבירה את הפגיעות בשלל איברים ומערכות – כולל בראייה – וגם מדוע יתר לחץ דם הוא אחד מגורמי הדם המרכזיים לתחלואה ולתמותה. לא בכדי, יתר לחץ דם מכונה ברפואה הכללית בשם "הרוצח השקט".

"ההשלכות העיניות של יתר לחץ דם כוללות פגיעה בכלי הדם של עצבי הראייה או הרשתית, ולגרימת לנזק שעלול להיות בלתי הפיך. מטופלים עם יתר לחץ דם נמצאים בסיכון מוגבר לסבול מתופעות כגון פגיעה איסכמית בעצב הראייה או חסימות של כלי דם ברשתית. תופעות אלה גורמות פעמים רבות לנזק בלתי הפיך לראייה", מסביר פרופ' מויסייב. "בנוסף, מטופלים עם יתר לחץ דם עלולים לסבול מאירועים מוחיים קטנים באזורי המוח השולטים על תנועות העיניים. אירועים אלה יוצרים הפרעה בתנועת העיניים ועלולים לגרום לתופעות כמו פזילה וראייה כפולה. הטיפול בבעיה נעשה בהתאם לטיפול המקובל באירועים מוחיים".

"עקב הסיכון המוגבר של בעלי יתר לחץ דם לבעיות עיניים, חשוב גם כן לבצע בדיקות עיניים שגרתיות בתדירות של אחת לשנה לפחות. זאת לצד פעולות לאיזון לחץ הדם ומעקב לפי הנחיות רופאי המשפחה ומומחים העוסקים בעיקר בטיפול במחלה זו".

בעיות בתפקוד בלוטת התריס

אצל רבים באוכלוסייה תפקוד בלוטת התריס אינו תקין, בין אם מדובר בתת פעילות של הבלוטה (היפותירואידיזם) ובין אם בפעילות יתר (היפרתירואידיזם). תת פעילות היא הנפוצה ביותר, בעיקר בגיל המבוגר. לדברי פרופ' מויסייב, תת פעילות לרוב אינה מביאה לפגיעה משמעותית בעיניים, למעט נפיחות בעפעפיים.

המצב החמור יותר אך הנפוץ פחות הוא פעילות יתר של בלוטת התריס, ובפרט כאשר מדובר במחלת Grave’s. במצב זה עלולות להיגרם מגוון תופעות כגון בלט עין, הפרעה במנח העפעפיים, קושי בתנועת העיניים, פגיעה בקרנית ובעצבי הראייה ועוד. עיקר הטיפול הוא כמובן איזון המחלה, באמצעות טיפול תרופתי שניתן על ידי אנדוקרינולוגים. כמו כן יש צורך במעקב מסודר של רופא עיניים. לעיתים נדרשים תוספת טיפול או התערבות ניתוחית, כאשר הפגיעה בעיניים משמעותית.

גידולים סרטניים

למרבה המזל, גידולים סרטניים שמקורם בעין עצמה הם נדירים. אולם, מטופלים אונקולוגיים הסובלים מממאירויות שונות עלולים לסבול ממעורבות עינית. בשלבים מתקדמים עלולות להופיע גרורות בעיניים, בעיקר ברקמת הכורואיד (דמית) הממוקמת מאחורי הרשתית. תופעה זו עלולה להתרחש במטופלים עם ממאירות שד, מעי, ריאה ועוד. בנוסף לכך סרטני דם, דוגמת לימפומה או לויקמיה, עלולים לפגוע בצורה ישירה בחלקי העין העמוסים בכלי דם, בעיקר ברשתית ובשכבת הדמית, ולגרום לפגיעה בראייה.

יש לציין כי בחלק מהמטופלים האונקולוגיים תיתכן התפתחות של תסמונת פארא-נאופלסטית שתביא לפגיעה בראייה. זוהי תופעה נדירה יחסית, בה נגרמת פגיעה עינית באופן משני לממאירות הקיימת באיבר אחר בגוף. התופעה מוסברת על ידי היווצרות נוגדנים כנגד מרכיבים של הגידול הסרטני, שעשויים להימצא גם ברשתית. בכך גם הרשתית נפגעת עקב תגובת הגוף לגידול, ונגרמת פגיעה בראייה.

מצבים אחרים שעלולים לגרום לפגיעה בראייה:

שימוש בסטרואידים

סטרואידים משמשים אותנו לטיפול במגוון רחב של מחלות, לרבות מחלות דלקתיות, דלקות פרקים, אלרגיות, מחלות עור ועוד. במצבים אלו ואחרים הטיפול עשוי להיות מבוסס על מינונים משמעותיים של סטרואידים לפרקי זמן ארוכים, כשתופעות הלוואי משמעותיות. "מטופלים בסטרואידים לטווח ארוך, מכל סיבה שהיא, עלולים לסבול מהתפתחות מוקדמת של קטרקט", מסביר פרופ' מויסייב. "הם גם בסיכון מוגבר לפתח גלאוקומה – מחלה המתאפיינת בלחץ תוך עיני מוגבר הפוגע בעצבי הראייה, הגורם לפגיעה בלתי הפיכה, תחילה בשדה הראייה ובהמשך גם בחדות".

"בנוסף, שימוש בסטרואידים עלול להיות קשור לתופעה של הצטברות נוזל מתחת לרשתית, שנקראת  Central Serous Chorioretinopathy. רופאים רבים ממגוון תחומים מטפלים במחלות שונות בסטרואידים – למשל רופאי משפחה, רופאי עור, אנדוקרינולוגים, ראומטולוגים, מומחי ריאות ועוד – ועליהם ועל המטופלים לדעת ששימוש ממושך בתרופות אלה עלול להיות קשור בתופעות לוואי בעלות השפעה על העיניים והראייה".

פרופ' מויסייב מדגיש שלמרות הסיכונים הקיימים בסטרואידים, אין לוותר על טיפול באמצעותם כאשר יש לכך אינדיקציה רפואית. ההחלטה על תחילת או הפסקת טיפול צריכה להיעשות על ידי הרופא המטפל. אם יש צורך בטיפול ממושך, חלק מהמעקב רצוי שיתבצע בשיתוף רופא עיניים.

פרופ' אלעד מויסייב
קרדיט: פרופ' מויסייב אלעד באדיבות מרכז לרפואת עיניים עין טל.

הריון

הריון הוא לא מחלה, ובמצב התקין אינו מחייב מעקבי עיניים. עם זאת, חשוב לדעת כי עשויים להיות שינויים בעיניים ובראייה במהלך ההריון. "בדרך כלל מדובר בתופעות קלות וחולפות. ייתכן שינוי במספר המשקפיים (רפרקציה) במהלך ההריון, שאחת התוצאות שלו היא טשטוש ראייה הפיך שמשתפר לאחר הלידה. תופעות אחרות הן דימומים קטנים ברשתית או נטייה לקרישיות יתר, עקב השינויים בהרכב הדם של האישה בתקופת ההריון".

"יש נשים שנכנסות למצבים של רעלת הריון או קדם רעלת הריון. במצבים אלו נוצרת פגיעה ברשתית, הכוללת הצטברות נוזלים מתחת לה. בדרך כלל הנוזלים נספגים לאחר הלידה – שלרוב מזורזת במקרים אלה – וחולפים מבלי להותיר נזק בלתי הפיך".

עישון

למרות שעישון אינו מחלה, יש אינספור סיבות להימנע ממנו. בהקשר הנוכחי הוא עלול לפגוע בכלי הדם ומוגדר כגורם סיכון מרכזי להחמרת מחלות כרוניות, דוגמת סוכרת או יתר לחץ דם, שעלולות להשפיע לרעה על הראייה. בנוסף, העישון נחשב לגורם סיכון להתקדמות ניוון רשתית של הגיל המבוגר (Age-Related Macular Degeneration), שהוא הסיבה העיקרית  לפגיעה בלתי הפיכה בראייה בגיל המבוגר בעולם המערבי.

לסיכום, חשוב לדעת שמחלות נפוצות רבות עלולה להשפיע באופן משמעותי על העיניים והראייה – בין אם כחלק מהמחלה עצמה ובין אם כתוצאה מהטיפול בה. באופן כללי, בדיקת סקר של העיניים מומלצות החל מגיל 50, ואף קודם לכן אם קיימת היסטוריה משפחתית של מחלות עיניים כלשהן. במטופלים בעלי מחלות כרוניות שונות, נכון במקרים רבים לכלול בדיקות עיניים כחלק מהמעקב באופן שגרתי ויזום, בתיאום עם הרופא המטפל העיקרי.

בכל מקרה של שינוי בראייה במטופל עם מחלה כרונית, ובפרט אם מדובר בתקופה בה המחלה אינה מאוזנת או נעשה שינוי בטיפול, יש לפנות לבדיקת עיניים על מנת לאפשר אבחון וטיפול מוקדמים של בעיות אפשריות.

פרופסור אלעד מויסייב

"מדובר במחלות שכיחות, בחלקן אפילו מהנפוצות ביותר שיש באוכלוסייה. רובן הן מחלות סיסטמיות, שאינן מוגבלות לאיבר אחד אלא עלולות לפגוע במספר איברים ומערכות בגוף, כולל בעיניים. הטיפול במחלות אלה מחייב שיתוף פעולה של מומחים ממספר תחומים, מתוך הבנה שלמחלות אלה ייתכנו ביטויים שונים במטופלים שונים".

פרופ', מויסייב אלעד הוא רופא מומחה ומנתח למחלות רשתית וקטרקט, מנהל מח' העיניים – מרכז רפואי מאיר.

מאת: ליאור פרג', ישראל היום, פברואר 2021

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר