עין טל המומחים לרפואת עיניים

טכנולוגיות חדשניות – ניתוחי קטרקט וגלאוקומה משולבים

קטרקט וגלאוקומה הן הסיבות השכיחות ביותר לפגיעה בראיה בעולם, עד כדי עיוורון. עם העלייה בתוחלת החיים והזדקנות האוכלוסייה, שכיחות מחלות אלו גדלה בצורה משמעותית וכן כמות המטופלים הזקוקים לטיפול משולב. בשנים האחרונות פותחו טכנולוגיות חדשות לניתוחים משולבים. אלה מעניקים מענה הן להסרת הקטרקט והן להורדת הלחץ התוך-עיני באופן המוצלח והבטוח ביותר.

צפו: פרופ' חני ורבין – לבקוביץ, מומחית לניתוחי קטרקט וגלאוקומה, מסבירה בראיון על הטכנולוגיות לניתוחים משולבים שעשויות להוביל לתוצאות הטובות ביותר

על קטרקט וגלאוקומה

קטרקט (בעברית: "ירוד") הוא מצב בו עדשת העין, שבאופן טבעי היא שקופה, הופכת לעכורה ומעורפלת. המצב אינו כואב או מגרה את העין, אך משפיע על הראייה, היא נעשית פחות איכותית ופחות חדה. קטרקט גם יכול לגרום לסינוור, שינוי תדיר במספר המשקפיים, ראייה כפולה חד-עינית ושינוי בראיית צבעים. הקטרקט יכול להתפתח בשתי העיניים או בעין אחת בלבד. הטיפול היחיד היעיל לקטרקט הינו ניתוח שבו מסירים את העדשה העכורה ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית צלולה, המשיבה את הראיה.

גלאוקומה (בעברית: "ברקית"): בעין קיים ייצור וניקוז תמידי של נוזל. גלאוקומה נגרמת כתוצאה מחוסר איזון בין ייצור וניקוז הנוזל מהעין, במטופלים שעצב הראיה שלהם רגיש ללחץ. המחלה גורמת לפגיעה בלתי הפיכה בעצב הראייה, ומהווה את הגורם השני בשכיחותו לעיוורון בעולם המערבי. הגלאוקומה הורסת באופן הדרגתי את עצב הראייה, מצמצמת את שדה הראייה ופוגעת בכל תפקודי הראייה האחרים.

מחלה זו מכונה גם כ"הגנב השקט של הראייה" מאחר והראייה המרכזית לא נפגעת עד לשלב מאוד מתקדם של המחלה ולכן החולה לא מודע לכך… זו הסיבה העיקרית לחשיבות הרבה של אבחון מוקדם של המחלה, מכיוון שאז ניתן לעצור את המחלה עוד לפני שנגרם נזק תפקודי כלשהו. סוגים שונים של גלאוקומה ודרגות חומרה שונות של המחלה מצריכים פתרונות רפואיים שונים הכוללים פתרונות תרופתיים, טיפולי לייזר וניתוחים.

כתבה על ניתוחי קטרקט וגלאוקומה עין טל ד"ר מאיה כלב לנדוי
ד"ר מאיה כלב–לנדוי - עין טל

ניתוח משולב קטרקט וגלאוקומה

בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בטכניקות של ניתוחי הקטרקט כך שחל שיפור מהיר בראיה ואף ניתן להפחית את תלות המטופל במשקפיים. מטרתו של ניתוח הגלאוקומה היא להוריד את הלחץ התוך-עיני כדי למנוע נזק בעצב הראיה ואובדן של שדה הראיה. עד לא מזמן, ניתוחי הגלאוקומה היו יעילים אך הבטיחות ותופעות הלוואי לא היו אופטימליים ועל כן שמרו את הניתוח המסורתי לשלבים מתקדמים מאוד של המחלה.

עד 30% ממטופלי הקטרקט סובלים גם מגלאוקומה באותו הזמן. הלחץ התוך-עיני של המטופלים הללו עשוי להיות תקין בעזרת שימוש בטיפות להורדת הלחץ. אך לטיפות אלה יש תופעות לוואי רבות ונפוצות וכן יש ליטול אותן מידי יום מספר פעמים באופן קבוע ,ולכן השימוש בהן עלול לפגוע באיכות חיי המטופל. הניתוחים המשולבים מאפשרים גם שיחזור של הראיה בניתוח הקטרקט וגם להיפטר משימוש בטיפות העיניים של הגלאוקומה.

כאשר מטופל סובל מקטרקט הפוגע בראיה, הסרת הקטרקט משמשת הזדמנות לבצע בנוסף ניתוח גלאוקומה בו-זמנית. הניתוח המשולב אורך כ-30 דקות בהרדמה מקומית: קטרקט עם השתלת עדשה מלאכותית וניתוח גלאוקומה.

מהם ניתוחי גלאוקומה זעיר פולשניים?

בעשור האחרון חל גם בתחום ניתוחי הגלאוקומה שינוי גדול עם פיתוח ניתוחים חדשניים זעיר פולשניים הנקראים MIGS (Minimally Invasive Glaucoma Surgery). ניתוחים אלו הם בעלי פרופיל בטיחותי גבוה מאוד וזמן ההחלמה מהיר. כתוצאה מכך, ניתוחים משולבים להסרת הקטרקט ולהורדת הלחץ התוך-עיני במטופלים הסובלים מקטרקט וגלאוקומה נהיו הרבה יותר נפוצים, זמינים, בטוחים ומוצלחים.

ניתוחי הגלאוקומה הזעיר פולשניים מתאימים במיוחד לניתוח המשולב של קטרקט וגלאוקומה מפני שניתן לבצע אותם דרך אותו החתך שדרכו מסירים את הקטרקט.

טכנולוגיות חדישות לטיפול בקטרקט וגלאוקומה
30% ממטופלי הקטרקט סובלים גם ממחלת הגלאוקומה. (שאטרסטוק)

ניתוחי ה- MIGS המבוצעים בארץ מתחלקים לשתי קבוצות

ניתוחים שאינם מערבים את הלחמית

בד"כ למחלת גלאוקומה קלה עד בינונית, ניתוחים אלו מגבירים את ניקוז הנוזל מהעין:

  • ISTENT – בניתוח זה מוחדרים שני נקזים זעירים המחברים בין החדר הקדמי של העין ישירות לתעלת שלם – התעלה אליה מתנקז הנוזל – וע"י כך מגבירים את הניקוז
  • גוניוטומיה – הסרת הדופן הפנימית של תעלת הניקוז של העין (תעלת שלם) ע"י סכין ייעודית לכך בכ100 מעלות וע"י כך הגברת הניקוז
  • GATT – צינתור של תעלת שלם 360 -180 מעלות והסרת הדופן הפנימית שלה וע"י כך הגברת הניקוז

ניתוחים עם מעורבות הלחמית

בהן מושתלת צינורית זעירה לעין להגברת הניקוז:

  • XEN – צינורית קטנטנה וגמישה המוחדרת לעין דרך חתך זעיר (קטן יותר מהחתך המבוצע בניתוח קטרקט) היא מנקזת נוזל מתוך העין אל החלק השטחי יותר ומשם אל מערכת כלי הדם
  • PRESERFLO – צינורית קטנה המוחדרת לעין מהחלק החיצוני פנימה, ג"כ מנקזת נוזל, מתאימה למקרי גלאוקומה בינוניים עד קשים

לסיכום, בעזרת השימוש בניתוחי – MIGS, מוסף רק זמן מועט לניתוח הקטרקט, הטכנולוגיה מאוד בטוחה, לא מעלה את הסיכון ומאפשרת החלמה מהירה של הראיה למטופלים. במרכז הרפואי עין טל מגוון מומחים המבצעים את ניתוחי ה- MIGS.

מאת: ד"ר מאיה כלב–לנדוימומחית לניתוחי קטרקט וגלאוקומה במרכז הרפואי עין טללתיאום תור אצל ד"ר מאיה כלב – לנדוי ניתן לחייג למוקד היעוץ וזימון התורים ב-6612*.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

זימון תור לעין טל

Odoro Integration Test