עין טל המומחים לרפואת עיניים

טיפולי לייזר למחלת הגלאוקומה

הטיפול בגלאוקומה מכוון להורדת הלחץ התוך עיני. במאמר תסביר ד"ר רובינסון על יתרונות הטיפול בקרני לייזר למחלה.

גלאוקומה מהווה אחת משלוש הסיבות העיקריות לעיוורון בעולם

ניתוח הקטרקט הינו כנראה הניתוח הנפוץ בעולם. זאת משום שבמרבית המקרים הקטרקט הנוצר אינו תוצר של מחלה – אלא תהליך טבעי של "הזדקנות" והיווצרות עכירות בעדשה התוך עינית. אם בעבר – הציפיות שלנו כמטפלים וכמטופלים היה לצלוח את ניתוח הקטרקט "בשלום" ולאחר מכן להתאים משקפיים לראייה, הרי שכיום – הגישה שונה בתכלית. איננו מקבלים תוצאה זו כמספקת.

למעשה – שילוב של יכולות טכנולוגיות מתקדמות יחד עם שינוי בציפיות המטופלים, הפכו את ניתוח הקטרקט – מניתוח הסרת קטרקט בלבד לניתוח הסרת הקטרקט הכולל הפחתה או ביטול מוחלט של התלות במשקפיים!

גלאוקומה מהווה אחת משלוש הסיבות העיקריות לעיוורון בעולם. אין מדובר במחלה אחת אלא בקבוצת מחלות הגורמות לנזק מתקדם הדרגתי ובלתי הפיך לעצב הראיה. נזק זה מתאפיין באבדן תפקוד ראייתי אופייני ומראה פתולוגי מיוחד של ראש עצב הראיה. הפגיעה בראיה מתבטאת בצמצום הולך וגדל בהדרגה של שדה הראיה עד לאיבוד מלא של הראיה. לכן, בשלבי המחלה המוקדמים החולה לא חש בהפרעה בראיה על אף שהיא מתקדמת ובלתי הפיכה.

צפו: פרופ' מיכאל ויסבורד על טיפול לייזר SLT בתכנית הפרופסורים ערוץ 13

הסיבות לגלאוקומה יכולות להיות שונות אך התוצאה הסופית היא דומה – נזק בלתי הפיך לעצב הראיה ולראיה. ללא אבחון וטיפול – המהלך הטבעי של המחלה יוביל לעיוורון או לראיה מוגבלת ביותר.

רוב מקרי הגלאוקומה (70%) נגרמים ע"י לחץ תוך עיני גבוה. ב- 30% מהמקרים הנותרים מופיעה גלאוקומה עם לחץ התוך עיני תקין. משערים שבמקרים אלה קיימים גורמים נוספים למחלה, כגון: הפרעה בזרימת הדם לעצב הראיה, נזק כימי לתאי עצב הראיה בעין ועוד.

הטיפול בגלאוקומה מכוון להורדת הלחץ התוך עיני. טיפול זה מתבסס על שלושה אמצעי טיפול עיקריים: טיפול תרופתי, טיפול בלייזר וטיפול ניתוחי.

מהלך הטיפול יתקדם לרוב בהדרגה מהטיפול התרופתי, דרך הטיפול בקרני לייזר ולבסוף באין ברירה תבחר האפשרות הניתוחית, שהיא הפולשנית ביותר. עם זאת, קיימים מקרים בהם ניתן לשקול טיפול ראשוני בלייזר. טיפול בקרני לייזר להורדת הלחץ התוך עיני בגלאוקומה יינתן לרוב כאשר הלחץ אינו נמוך דיו עם טיפול תרופתי מלא או כאשר הטיפול התרופתי אינו מתאים לחולה בגלל תופעות הלוואי שלו או כאשר קיים קושי בשימוש בו. בחלק ממקרי הגלאוקומה ניתן להפחית את הטיפול התרופתי או להפסיקו בזכות הטיפול בקרני לייזר.

בדיקת גלאוקומה בעין - עין טל
טיפול לייזר במרכז עין טל

קיימים שני סוגי טיפולים בלייזר להורדת הלחץ התוך עיני

Argon Laser Trabeculoplasty  צריבות קרני לייזר מסוג ארגון בעלות אורך גל קצר, הניתנות ישירות לאיבר המנקז את הנוזלים מהעין (הנקרא – טרבקולום). מטרת הטיפול היא לשפר את יכולת ניקוז הנוזלים מהעין. טיפול זה היה בשימוש לפני 20 שנה אך עקב תופעות הלוואי שלו ושיעור ההצלחה הנמוך של פעולתו – השימוש בו הלך ופחת במשך השנים.

Selective Laser Trabeculoplasty – צריבות קרני לייזר בעלות אורך גל ארוך, הניתנות ישירות לאיבר המנקז את הנוזלים מהעין (הנקרא – טרבקולום),  המיוחד בטיפול זה והשונה מקודמו: קליטה סלקטיבית של אנרגית קרני הלייזר בתאים עם פיגמנט בטרבקולום, מניעת הרס תאים אחרים ומניעת תגובה דלקתית לא רצויה עקב כך.

גלאוקומה מהווה אחת משלוש הסיבות העיקריות לעיוורון בעולם. (שאטרסטוק).
יתרונות הטיפול בגלאוקומה. (שאטרסטוק)

הטיפול בקרני לייזר סלקטיביות משפיע באופן ביולוגי וכימי על תאי הטרבקולום ומשפר את יכולתם לנקז נוזלים מהעין. על ידי כך הוא גורם לירידה של הלחץ התוך עיני בכ- 30%.

הטיפול אינו כואב, שיעור הסיבוכים שלו אפסי וניתן לחזור עליו מספר פעמים במידה ויש צורך בכך. השפעת הטיפול מוערכת לרוב בין 1-5 שנים אך יש מקרים בהם יש צורך לחזור עליו מוקדם יותר.

טיפול זה מתאים למקרי גלאוקומה פתוחת זווית ראשונית או משנית, שאינם מגיבים לטיפול תרופתי, או כאשר החולה אינו סובל את הטיפול התרופתי או אינו מעוניין לקחת אותו. הטיפול מתבצע במרפאה ואינו דורש אשפוז.

תוצאות הטיפול תיבחנה לרוב אחרי כ-6 שבועות ובהתאם לשיעור הצלחתו יישקל המשך הטיפול התרופתי להורדת הלחץ התוך עיני. לאחר הטיפול חשוב להקפיד על מעקב קבוע אצל רופא עיניים. יש לציין כי למרות שהטיפול אושר על ידי ה- FDA  האמריקני כבר לפני 15 שנה, הוא עדיין לא נמצא בסל הבריאות בישראל וניתן לקבלו באופן פרטי בלבד.

בעין טל ישנם חדרי טיפולי לייזר מותאמים למחלת הגלאוקומה, בהם מטפלים מיטב מומחי הגלאוקומה בישראל.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר