ניתוחי גלאוקומה

מטרת הניתוח למחלת הגלאוקומה הינה שמירת על איכות חיי המטופל. נציין כי כל טיפול שנבחר למטופל במחלה הינו אינדיבידואלי ומטרותיו מותאמות לכל חולה על פי מצבו האישי,
בחלק מהמקרים יש להוריד את הלחץ התוך עיני באמצעות ניתוח, ישנם סוגים שונים של ניתוחי גלאוקומה, כפי שמובאים בפרק זה

הניתוח הקלאסי, המכונה: טרבקולקטומי, מבוצע כיום תוך שימוש בחומרים נוגדי הצטלקות שונים (אנטי-מטבוליטים). 

בניתוח יוצרים דרך ניקוז חדשה המאפשרת לנוזל המצטבר בעין להתפנות ועל ידי כך  ירידה בלחץ התוך עיני. במהלך הניתוח נעשה פתח בדופן העין שמאפשר ניקוז של נוזל לאזור הנקרא ״בלב״ (bleb) – המצוי מתחת לעפעף העין.
דרך הניקוז החדשה היא פנימית ואינה קשורה למערכת הדמעות שהיא מערכת חיצונית - כלומר הנוזל מתנקז בסופו של דבר לכלי הדם ולא אל פני העין.

במהלך הניתוח יוצאים פתח ניקוז בדופן העין המאפשר לנוזל תוך עיני להתנקז אל מחוץ לעין. החץ בתמונה מראה את מסלול הניקוז  דרך הפתח החדש שנוצא בדופן העין. 


כמו כן קיימים ניתוחים נוספים המבוססים על השתלת נקזים מסוגים שונים (אקספרס, נקז על שם אחמד ועוד):

במקרים בהם הסיכון לכישלון של הניתוח הקלאסי טראבקולקטומיה גבוה או במקרים בהם ניתוח אחד של טראבקולקטומיה נכשל – ניתן להוריד את הלחץ התוך עיני על ידי ניתוח השתלת מסתם.
בניתוח זה מוכנסת צינורית קטנה לתוך העין, המנקזת את הנוזל התוך עיני ללוחית ניקוז המוצמדת אל הדופן החיצונית של העין.
גם במקרה זה נוצרת מערכת ניקוז חדשה שמאפשרת הורדה של הלחץ התוך עיני.

בשנים האחרונות עולה המחקר החל השימוש בטכניקות זעיר פולשניות שונות: ניתוחי טרבקטום, השתלת נקז זן (XEN) ועוד. במקרים מסוימים ניתן לשלב ניתוחים אלה עם ניתוח קטרקט. 
אומנות הטיפול בגלאוקומה מבוססת על התאמת הטיפול לכל חולה באופן אישי. הטיפול נבחר על פי סוג הגלאוקומה, דרגת חומרתה, מצבו הרפואי של החולה, סגנון חייו ועוד. 
לאור מורכבות האבחון והטיפול במחלה, מומלץ להיוועץ במומחה בתחום הגלאוקומה.

מידע על ניתוחים זעיר פולשניים בסרטון הבא:

 

Media