עין טל

קטרקט - ניתוח קטרקט

עין טל מרכז מוביל וייחודי בתחום הקטרקט, במרכז מייעצים, מאבחנים ומנתחים טובי המנתחים בארץ. מעל 8,000 ניתוחי קטרקט מתבצעים בעין טל מדי שנה. 

מרכז עין טל לטיפול בקטרקט מעניק למטופל את כל הפתרונות הרפואיים המתקדמים ביותר הקיימים בתחום, לרבות בדיקות והדמיות ייחודיות לבחירת עדשה מתקדמת (עדשת פרימיום), ניתוחי לייזר וניתוחי עדשה מורכבים, וכן טיפולי לייזר לקטרקט משני.

מהו קטרקט?

קטרקט,  ובעברית "ירוד", פירושו עכירות בעדשה הטבעית בעין, הגורמת להפרעה בחדות הראיה ואיכותה. 

הגורם השכיח ביותר להתפתחות קטרקט הינו תהליך ההזדקנות הטבעי של העדשה המתבטא בדר"כ מעל גיל 60. לעיתים מופיע גם באנשים צעירים בעקבות חבלה לעין, מחלות מולדות או נרכשות ונטילת תרופות מסוימות, דוגמת סטרואידים.

העכירות בעדשה מתבטאת בעיקר בירידה הדרגתית בחדות הראיה, ובנוסף עלולה לגרום לסינוור, שינוי תדיר במרשם המשקפיים, ראייה כפולה חד-עינית ולשינוי בראיית צבעים. הקטרקט יכול להתפתח בשתי העיניים או בעין אחת בלבד. בשלבים מוקדמים יכול הקטרקט להתבטא כשינוי במספר המשקפיים בלבד, ולאחר מכן חלה ירידה בראיה שלא ניתן לתקנה עם משקפיים.

הטיפול היחיד היעיל לקטרקט הינו ניתוח, שבו מסירים את העדשה העכורה ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית צלולה. לא ניתן לרפא או למנוע קטרקט בעזרת תרופות או כל טיפול אחר. ההחלטה על ביצוע ניתוח נקבעת לאחר בדיקה ע"י רופא עיניים ועל פי חומרת ההפרעה בראיה הנגרמת למטופל.

ניתוח קטרקט

הניתוח מבוצע באופן אמבולטורי (ללא אשפוז) בהרדמה מקומית, ובדרך-כלל אף ללא הזרקה לאזור העין אלא ע"י טיפות או ג'ל. מדובר למעשה באלחוש ולא בהרדמה, דהיינו המנותח מודע לכך שמבוצע טיפול בעינו, אך לא חש בכאבים.

ניתוחי קטרקט – מדובר למעשה באלחוש ולא בהרדמה, דהיינו המנותח מודע לכך שמבוצע טיפול בעינו, אך לא חש בכאבים.

בניתוח מסירים את חומר העדשה העכור ומשתילים עדשה תוך עינית מלאכותית, המחליפה את תפקידה האופטי של העדשה שהוצאה. בשיטת הניתוח המודרנית, "פקואמולסיפיקציה", מבוצע חתך זעיר, באורך כ- 2.0-2.5 מ"מ, דרכו מוחדר מכשיר הרוטט בתדירות גבוהה ביותר (אולטרה-סונית) המרסק את חומר העדשה ושואב החוצה את החלקיקים. דרך אותו חתך זעיר מושתלת עדשה תוך עינית מתקפלת הנפרשת בתוך העין ומקובעת בקופסית העדשה, במקום בו היתה העדשה הטבעית. על פי רוב אין צורך לתפור את החתך הניתוחי.

שלבים רבים וחשובים בניתוח ניתן לבצע בעזרת מכשיר לייזר חדשני הפועל במרכז עין טל.

התוצאות לאחר הניתוח

הניתוח הינו אחד מהמוצלחים ברפואה וסיכויי ההצלחה בו עומדים על כ- 95-98%; אולם, כמו בכל התערבות ניתוחית, גם לניתוח הקטרקט יתכנו סיבוכים. הסיבוכים האפשריים כוללים זיהום תוך עיני, פגיעה בשקיפות הקרנית, דימום, התפתחות קרעים והפרדות רשתית, בצקת ברשתית, מיקום לא תקין של העדשה המושתלת ועוד.

גורמי סיכון ידועים כוללים קוצר ראיה גבוה, מחלות כגון סכרת ומחלות עיניים נילוות. למירב הסיבוכים קיים טיפול יעיל וניתן לתקנם, ואילו פגיעה משמעותית בראיה עד כדי עיוורון הינה נדירה ביותר.

עדשות פרמיום: הבשורה המהפכנית בניתוחי הקטרקט

כיום, בניתוח אחד ועם עדשה אחת ניתן לפתור את בעיית הקטרקט, את הצורך במשקפיים לטווחי הראיה השונים ואת עיוות הראיה (אסטיגמטיזם/"צילינדר"). קיימות כיום עדשות תוך עיניות מתקדמות (המכונות: "עדשות פרמיום") אשר מושתלות במהלך הניתוח ומטרתן היא להפחית בצורה משמעותית את התלות במשקפיים לאחר הניתוח.

נשמח לעמוד לשירותכם
השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר