עין טל המומחים לרפואת עיניים

עדשות פרימיום

שיתוף:
עדשות פרימיום לעיניים

מרכז בדיקות התאמה לעדשות פרמיום

כיום, בניתוח אחד ועם עדשה אחת ניתן לפתור את בעיית הקטרקט, את הצורך במשקפיים לטווחי הראיה השונים ואת עיוות הראיה (אסטיגמטיזם/"צילינדר"). קיימות כיום עדשות תוך עיניות מתקדמות (המכונות: "עדשות פרמיום") אשר מושתלות במהלך ניתוח הקטרקט ומטרתן היא להפחית בצורה משמעותית את התלות במשקפיים לאחר הניתוח. צוות האופטומטריסטים במרכז מבצע סדרת בדיקות קפדניות באמצעות מכשור מתקדם, ולאחריהן מתבצעת הערכה מדוקדקת וחישוב כוח עדשה, כל זאת לשם שיפור הדיוק וקביעת הטכניקה המומלצת בעבור כל מטופל.

 

במרכז מתמחים בחישובי עדשה לעדשות מולטיפוקליות (בי-פוקליות וטרי-פוקליות), עדשות טוריות (לטיפול באסטיגמטיזם) ובעדשות משולבות (מולטי-טוריות). בנוסף, מבצעים במרכז חישובי עדשה למקרים מורכבים כגון מיופה גבוהה, היפראופיה, מחלות קרנית פתולוגיות (קרטוקונוס ופוסט PKP) וחישוב עדשות במקרים מורכבים לאחר ניתוחי רפרקציה. המטופל מפונה ע"י מנתח הקטרקט לבדיקת פרימיום בעין טל.

בדיקת פרימיום בעין טל

בדיקות פרימיום

בדיקת התאמה יסודית הכוללת סדרת בדיקות דימות במספר מכשירים (כגון: מיפוי רשתית (OCT), מיפוי קרנית, עובי קרנית, ביומטריה וכו'.


לאחר ביצוע הבדיקה כל התוצאות מועברות למרכז החישובים של המרכז, בו מתבצע החישוב ונקבע סוג העדשה המתאימה ביותר עבור המטופל, לרבות ניבוי תוצאת הראייה הטובה ביותר לאחר הניתוח.מרכז הפרימיום בעין טל, הינו אחד המרכזים המוערכים והמוכרים בזירה הבינלאומית, מנהליו מרצים, מפרסמים מאמרים מקצועיים, ומציגים תוצאות מחקריות של המרכז בכל רחבי העולם. עד היום בוצעו במרכז הפרימיום בעין טל כ 9,000 חישובי עדשה!

עדשות הפרימיום בניתוח קטרקט

העדשה המלאכותית הסטנדרטית אשר מושתלת בניתוח הקטרקט הינה עדשה מונו-פוקאלית (חד-מוקדית), אשר באמצעותה ניתן לכוון את הראייה למוקד אחד, דהיינו: לרחוק או לקרוב. לפיכך, במקרים בהם מכוונת הראייה למרחק, יש צורך להשתמש במשקפי קריאה בכדי לראות טוב מקרוב, ולהפך.


עבור מטופלים רבים התלות במשקפי הקריאה נתפסת כבעייתית וכמגבילה, ובכדי להתמודד עם בעיה זו פותחו עדשות תוך-עיניות מולטי-פוקאליות (רב-מוקדיות), המאפשרות ראייה חדה לטווח רחב של מרחקים. עדשות אלה שייכות למשפחת "עדשות הפרמיום", אשר מטרתן העיקרית היא הפחתת התלות במשקפיים לאחר הניתוח.


קבוצת העדשות המולטי-פוקאליות כוללת עדשות בי-פוקאליות בעלות שני מוקדי ראייה (רחוק וקרוב), ועדשות טרי-פוקאליות בעלות שלושה מוקדי ראייה (רחוק, מרחק הביניים וקרוב). עדשות מסוג זה יכולות להתאים גם לאלו שלא הסתדרו עם משקפיים מולטי-פוקאליים, מאחר שמדובר באופטיקה שונה לחלוטין, אך יש לזכור כי הן אינן מתאימות לכל אחד, ועל כן דרושה הערכה קפדנית ומדוקדקת לפני החלטה על השתלתן.

מדידה במכשירי דימות מתקדמים במרכז הפרימיום של עין טל ברמת החייל תל אביב

סוגי עדשות פרימיום

לחלק באוכלוסייה מבנה קרנית אליפטי, דמוי חצי-ביצה במקום חצי-כדור סימטרי ("אסטיגמטיזם"), הגורם לעיוות התמונה בכל טווח ומתוקן בעזרת "צילינדר" במשקפיים.

קיימות כיום עדשות תוך-עיניות "טוריות" (עם צילינדר) המתקנות את העיוות האופטי ומאפשרות ראיה חדה גם ללא משקפיים. לצורך קביעת סוג וכוח העדשה המותאמת לכל מנותח יש צורך בסדרת בדיקות המתבצעות במספר מכשירים,  מעבר לבדיקה הבסיסית, וזאת לשם העלאת הדיוק בחישוב העדשה וקביעת הטכניקה ניתוחית המומלצת.

העדשה העכורה שמסירים מהעין בניתוח קטרקט מוחלפת בעדשה מלאכותית צלולה, אשר מקנה את הכח האופטי לעין. כח העדשה מותאם לכל מטופל על פי מדידות של העין המבוצעות טרם הניתוח. העדשה המלאכותית הסטנדרטית הינה עדשה חד-מוקדית  (מונופוקלית),  בעלת מרחק מוקד אחד בו רואים חד, דהיינו אם הראיה לאחר הניתוח תהיה ברורה לרחוק, יהיה צורך במשקפיים לקריאה ולטווח הביניים (צפיה במסך מחשב).

עדשות המעניקות ראיה למספר מוקדים: לרחוק ולקרוב ("בי-פוקליות") ואף למרחק הביניים ("טרי-פוקליות"). כ-90% מהמנותחים אינם זקוקים כלל למשקפיים לאחר הניתוח והשאר נעזרים בהם לעיתים, אך גם אצלם יורדת משמעותית התלות במשקפיים הקיימת במירב המושתלים בעדשה מונופוקלית (חד מוקדית). לרוב עדשות תוך עיניות מולטיפוקליות מתאימות גם לאלו שלא הסתדרו עם משקפיים מולטיפוקליים מאחר ומדובר באופטיקה שונה לחלוטין, אך יש לזכור כי אינן מתאימות לכל אחד ועל כן דרושה הערכה קפדנית לפני החלטה על השתלתן.

אסטיגמטיזם הוא מצב בו מבנה הקרנית איננו עגול בצורה מושלמת, אלא אליפטי (דמוי ביצה),  הגורם לעיוות התמונה המתקבלת במוח. אסטיגמטיזם משמעותי הינו מצב שכיח באוכלוסייה ומתוקן בעזרת "צילינדר" במשקפיים. קיימות כיום עדשות תוך-עיניות "טוריות", אשר תיקון הצילינדר מוטבע בתוכן, ובעזרתן ניתן לתקן את העיוות האופטי ולאפשר ראיה חדה ללא משקפיים לאחר ניתוח הקטרקט לאלה הסובלים מאסטיגמטיזם. חשוב לציין כי השתלת עדשות טוריות איננה מתאימה לכל אחד בעל מבנה קרנית אסטיגמטי, ולכן לבדיקות הקדם ניתוחיות חשיבות מכרעת לקראת השתלתן.

רופאים מטפלים: