תופעות רפואיות נוספות

בצקת במקולה 
מחלת הסכרת פוגעת בדפנות כלי הדם. כתוצאה מכך, עלול להיות דלף של נוזל מתוך כלי הדם אל רקמת הרשתית.

הנוזל המצטבר ברשתית גורם לעיבוי שלה ולבצקת במקולה, האזור במרכז הרשתית שבו נמצא הריכוז הגבוה ביותר של חיישני האור האחראים על הראייה החדה. בצקת במקולה גורמת בהדרגה לירידה בראייה, ומאובחנת על ידי רופא העיניים מומחה לרשתית,
בבדיקת הרשתית לאחר הרחבת האישונים בדיקות עזר לאבחנה של בצקת ולמעקב אחר תגובה לטיפול בבצקת הינן בדיקת ה- OCT ובדיקת פלורסצאין אנגיוגרפיה.

מחלות רשתית שגשוגיות

פגיעה חמורה יותר ברשתית, בה נוצרים כלי דם חדשים, שאינם תקינים. כלי הדם החדשים עלולים לדמם ולגרום לירידה בראייה עקב דם המתפזר בחלל העין (חלל הזגוגית).
עם התקדמות המחלה, כלי דם אלו מצטלקים ומושכים את הרשתית ממקומה. במצב זה, חדות הראיה ושדה הראיה עלולים להיפגע במידה ניכרת. כלי דם חדשים עלולים להיווצר גם בחלקה הקדמי של העין.
במקרים אלו, מקום ניקוז הנוזלים מהעין עלול להיסתם על ידי רקמה המכילה את כלי הדם האלו, והלחץ בתוך העין עלול להגיע לערכים גבוהים.

 

חסימת עורק הרשתית המרכזי

חסימות עורקיות שכיחות פחות מחסימות ורידיות. חסימה של עורק רשתית מונעת מדם עשיר בחמצן וחומרי תזונה מלהגיע לרקמת הרשתית.

כאשר החסימה מתרחשת בסעיף עורקי קטן, היא משפיעה רק על אותו חלק מהרשתית שניזון מכלי דם זה.

מצב זה נקרא ‘‘חסימת סעיף עורק הרשתית" כאשר הסתימה היא בעורק המרכזי של הרשתית, רקמת הרשתית כולה נפגעת והמצב נקרא : ‘‘חסימת העורק המרכזי של הרשתית’‘.

 

חסימת וריד הרשתית

כאשר נחסם וריד, נפסקת זרימת הדם מהעין והלחץ בתוך הורידים הקטנים עולה. עקב העלייה בלחץ, הורדים מתפוצצים והדם דולף ישירות לרשתית. בבדיקת העין נראים דימומים באזור החסימה. בהמשך, נוזלים דולפים מכלי הדם, מצטברים בתוך רקמת הרשתית ויוצרים בצקת.
בצקת שפוגעת באזור המרכזי של הרשתית (מקולה) גורמת לפגיעה בראיה. כאשר החסימה היא בסעיף פריפרי של הוריד, השפעת החסימה היא באזור הניקוז של וריד זה בלבד והמצב נקרא ‘‘חסימת סעיף וריד הרשתית’‘.
כאשר החסימה היא בוריד המרכזי המצב נקרא ‘‘חסימת וריד הרשתית המרכזי" בחסימת וריד הרשתית המרכזי נתן להבחין בשני תת סוגים על פי חומרתם.

כאשר עורק או וריד נחסמים, הפגיעה ניכרת באותו חלק מהרשתית שמקבל אספקת דם מכלי הדם שנפגע. חסימות של כלי הדם בעין אינן מלוות בכאב. אם החסימה היא בסעיף עורקי או בסעיף ורידי - החולים מדווחים בד"כ על הופעת כתם אפור או שחור בשדה הראייה,
ההרגשה היא כאילו יש כתם, שאינו ניתן לניקוי על גבי המשקפיים. כאשר החסימה היא בעורק או בוריד המרכזי, החולים מדווחים על אובדן ראייה פתאומי באותה עין.

מומלץ לגשת לרופא עיניים מומחה לרשתית להבדק ולאבחן את התופעה בדחיפות המירבית.

 

הרשתית, עצב הראיה ויתר לחץ דם

העין הינה המקום היחיד בגופנו בו ניתן לראות ישירות את כלי הדם ואת עצב הראיה. בעזרת עדשה מרכזת ותאורה ממוקדת ניתן להאיר את פנים גלגל העין ולהתבונן בקירות הפנימיים של העין.
קרקעית העין מצופה ברקמת הרשתית ובה ענפים של כלי הדם המזינים אותה. יתר לחץ דם פוגע במבנה כלי הדם, בעיקר בנקודות ההצטלבות בין עורקים לורידים. חומרת הפגיעה בכלי הדם ניתנת להערכה על ידי התבוננות בהם בבדיקת עיניים פשוטה, לאחר הרחבה של האישונים.

בחולי יתר לחץ דם קל או קצר טווח, יהיו שינויים קלים במבנה כלי הדם- העורקים נראים צרים יותר, וקיימים שינויים המקום ההצטלבות בין העורקים לורידים.
במקרים חמורים יותר או ממושכים ללא איזון תרופתי הולם, יופיעו בקרקעית העין דימומים, תפליטים (דליפת נוזלים מדפנות כלי הדם הפגועים), אוטמים נקודתיים קטנים בסיבי הרשתית ואף עלולה להיות פגיעה בעצב הראיה.

חשוב לאבחן יתר לחץ דם ולטפל בו. טיפול יעיל ואיזון יתר לחץ דם מביא לשיפור בתחלואה של כלי הדם, ולשיפור בממצאים המאובחנים בבדיקת קרקעית העין.