קרטוקונוס

קרטוקונוס, שפירושו ביוונית קרנית חרוטית, הינו מצב בו קיים שינוי הדרגתי ומתקדם במבנה הקרנית, אשר משנה צורתה ממבנה של חצי כדור אחיד למבנה תלול דמוי חרוט.

אזור הקרנית המרכזי והתחתון דק ותלול יותר, דבר הגורם לעיוות של הקרנית ולהופעת אסטיגמטיזם (צילינדר) לא סדיר. מצב זה מופיע בכ- 1:2000 אנשים, ולרב המחלה דו עינית, אם כי חומרת המחלה אינה תמיד דומה בין שתי העיניים.

השפעת הקרטוקונוס על הראיה

התסמינים בקרטוקונוס כוללים ירידה הדרגתית בראיה ובעיקר שינוי במרשם במשקפיים ועלייה באסטיגמציה (צילינדר) לאורך הזמן. המחלה מופיעה לרב בגיל ההתבגרות  ויכולה להתקדם עד להתייצבות בעשור השלישי או הרביעי לחיים. מעריכים את חומרת המחלה והשינויים בקרנית בבדיקת רופא עיניים מומחה וע"י מיפוי קרנית מתקדם המדגים את הפן הקדמי והאחורי של הקרנית ואת עוביה בכל נקודה מהמרכז להיקף.

הטיפול בקרטוקונוס

לקרטוקונוס אמצעי טיפול מגוונים התלויים בחומרת המחלה ואיכות הראיה, החל מטיפול בהרכבת משקפיים או עדשות מגע מיוחדות במקרים הקלים, דרך השתלת טבעות מייצבות בקרנית ועד להשתלת קרנית.

Collagen Crosslinking (קרוסלינקינג)

זהו טיפול חדשני המסייע לעצור את התקדמות הקרטוקונוס וההדרדרות בראיה ע"י חיזוק רקמת הקרנית. הטיפול מיועד למקרים בהם קיימת החמרה בעיוות בקרנית. הטיפול מקשיח את הקרנית ומאט את קצב התקדמות המחלה. הטיפול בקרוס לינקינג מבוצע בעין טל בחדר ניתוח ומשלב הזלפת ויטמין בשם ריבופלאבין על הקרנית עם הקרנה של אור אולטרה סגול מסוג UVA. חשוב לציין כי מטרת הטיפול הינה עצירת התדרדרות המחלה ולא שיפור המצב הקיים.

Media