ניתוח קטרקט

 

הניתוח מבוצע באופן אמבולטורי (ללא אשפוז) בהרדמה מקומית, ובדרך-כלל אף ללא הזרקה לאזור העין אלא ע"י טיפות או ג'ל. מדובר למעשה באלחוש ולא בהרדמה, דהיינו המנותח מודע לכך שמבוצע טיפול בעינו, אך לא חש בכאבים.

בניתוח מסירים את חומר העדשה העכור ומשתילים עדשה תוך עינית מלאכותית, המחליפה את תפקידה האופטי של העדשה שהוצאה.

בשיטת הניתוח המודרנית, " פקואמולסיפיקציה", מבוצע חתך זעיר, באורך כ- 2.0-2.5 מ"מ, דרכו מוחדר מכשיר הרוטט בתדירות גבוהה ביותר (אולטרה-סונית) המרסק את חומר העדשה ושואב החוצה את החלקיקים.

דרך אותו חתך זעיר מושתלת עדשה תוך עינית מתקפלת הנפרשת בתוך העין ומקובעת בקופסית העדשה, במקום בו היתה העדשה הטבעית. על פי רוב אין צורך לתפור את החתך הניתוחי.

שלבים רבים וחשובים בניתוח ניתן לבצע בעזרת מכשיר לייזר חדשני הפועל במרכז עין טל.

התוצאות לאחר הניתוח

ניתוח קטרקט הינו אחד מהמוצלחים ברפואה וסיכויי ההצלחה בו עומדים על כ- 95-98%; אולם, כמו בכל התערבות ניתוחית, גם לניתוח הקטרקט יתכנו סיבוכים.  הסיבוכים האפשריים כוללים זיהום תוך עיני,  פגיעה בשקיפות הקרנית,  דימום,  התפתחות קרעים והפרדות רשתית, בצקת ברשתית,  מיקום לא תקין של העדשה המושתלת ועוד.

גורמי סיכון ידועים כוללים קוצר ראיה גבוה,  מחלות כגון סכרת ומחלות עיניים נילוות. למירב הסיבוכים קיים טיפול יעיל וניתן לתקנם,  ואילו פגיעה משמעותית בראיה עד כדי עיוורון הינה נדירה ביותר.