עין טל

קטרקט בשל או חולה בשל?

דרישות הראיה בעולם המודרני הן גבוהות ולכן ניתוח הקטרקט מבוצע בשלבים מוקדמים יותר מאשר בעבר

ניתוח הקטרקט הוא ניתוח שמטרתו העיקרית היא להחזיר ראייה לעין. מטרתו המשנית הינה לשנות את הרפרקציה ועל ידי כך להוריד תלות במשקפיים.

מבחינה רפואית הקטרקט עצמו אינו גורם לפגיעה וניתן לניתוח בכל שלב, ולכן, למעשה, מדובר באובדן ראייה הפיך. עם זאת, יש לציין שכאשר הקטרקט מאוד מתקדם הניתוח עלול להיות מורכב יותר ועם יותר סיכונים.
בעבר ניתוח הקטרקט התבצע דרך חתך ניתוחי גדול יחסית והיה מצריך תפירה של החתך.
ההחלמה הייתה ממושכת יותר, הניתוח היה כרוך בשכיחות גבוהה יותר של סיבוכים, ולכן הניתוח בוצע רק כאשר הקטרקט היה מתקדם באופן משמעותי.

כיום מבוצע הניתוח בתוך כ 15-30- דקות ובמקרים מורכבים אף יותר, דרך חתך קטן של כ 2-3- מ"מ, שאינו מחייב את תפירתו.
שלמות העין נשמרת לאורך הניתוח ולאחריו, ובסך הכל רמת הבטיחות השתפרה ביותר. מסיבות אלו, וגם מסיבות של שינוי בסטנדרטים של איכות חיים, היום מבוצע הניתוח בדרגות של קטרקט מוקדמות יותר מאשר בעבר.
הדרישות הראייתיות בעולם המודרני הן גבוהות, ולמעשה, הניתוח מוגדר כניתוח לשיפור איכות החיים.

זוג עיניים - עין עכורה ועין רגילה

מבט לכאן ולכאן

כאשר מטופל מגיע לבדיקה לקראת ניתוח, הוא עובר בדיקה כללית של העיניים, הכוללת בדיקת חדות ראייה ורפרקציה.
כמו כן, מבוצעת בדיקת ביומטריה הקובעת את מספר העדשה שתושתל בניתוח. בשיחה מנסה המנתח לברר מה היא בעצם ההפרעה לראייה ודרגתה.
אחר כך הרופא צריך להחליט האם התלונות מוסברות על ידי ממצאי הבדיקה ורמת העכירות בעדשה. אם הרופא מגיע למסקנה כי אכן ניתוח להסרת הירוד ישפר בצורה משמעותית את הראייה,
על הפציינט להחליט בסופו של דבר אם יתקדם לניתוח.

במקרים רבים המנותח מתקשה להגיע להחלטה בעצמו ומעדיף כי הרופא יעשה את ההחלטה. שיקולים שיכולים לעזור בהחלטה הם, למשל: חוסר אפשרות לחדש רישיון נהיגה עקב ירידה בראייה,
קושי בקריאה, קושי בנהיגת לילה, סנוור בעת נהיגה, שינוי גדול במספר במשקפיים לרמה קיצונית, או שינוי תכוף שמביא את המטופל להוציא כספים רבים על עדכון המשקפיים,
כמו גם פער גדול בין העיניים שלא מאפשר סבילות של המשקפיים.

עין עכורה
ירוד מתקדם )"בשל"(. אין צורך לחכות למצב שהירוד יהיה מאוד מתקדם ("בשל") על מנת לבצע ניתוח קטרקט.
בזמן שהעכירות בעדשה מפריעה לתפקוד היומיומי ניתן לבצע ניתוח להסרת הירוד ושיפור הראייה

שיקולים נוספים שעוזרים בהחלטה לנתח: מטופלים חולי סוכרת שהקטרקט אצלם מקשה על בדיקת החלקים הפנימיים של העין – עובדה שלא מאפשרת מעקב סדיר של מצב הרשתית,
מטופלים בזריקות תוך-עיניות עקב ניוון מקולרי של הגיל (AMD) מטופלים עם אי ספיקת קרנית, שאותם אנו נוטים לנתח בשלב מוקדם על מנת להשתמש בכמה שפחות אנרגיה להסרת הירוד, ועוד.
אלו, כמובן, סיבות רפואיות שבהן ההחלטה ברובה מבוצעת על ידי המנתח או הרופא המטפל (ברשתית, למשל).

טובות השתיים

גורם נוסף שנכנס לשיקולים לגבי ההחלטה אם לנתח הוא מצב העין השנייה. אם מנתחים שתי עיניים, אפשר לבחור כל כוח של עדשה.
ההתלבטויות מתחילות כאשר רק עין אחת מועמדת לניתוח והמנותח מרכיב משקפיים עם מספר גבוה. כאשר יש מספר ירוד מתקדם ("בשל").

אין צורך לחכות למצב שהירוד יהיה מאוד מתקדם )"בשל"( על מנת לבצע ניתוח קטרקט. בזמן שהעכירות בעדשה מפריעה לתפקוד היומיומי ניתן לבצע ניתוח להסרת הירוד ושיפור הראייה
גבוה בעין שלא תנותח, יש להתחשב בעובדה זו בעת בחירת כוח העדשה, זאת על מנת לא ליצור פער גדול מדי במספרים ובכך להימנע מראייה כפולה, סחרחורות, אי נוחות וכאבי ראש.

אחת האפשרויות לנתח עין אחת כאשר בשנייה נשאר מספר גבוה היא הרכבה של עדשת מגע על העין השנייה. עדשות מגע לא תורמות לשינוי בגודל התמונה המתקבל מעדשת משקפיים עבה.
במקרה של קוצר ראייה גבוה, במקרים רבים בוחרים להשאיר קוצר ראייה בינוני בעין המנותחת כדי לצמצם את הפער בין העיניים והמספר החדש יאפשר קריאה ללא משקפיים.
לא נהוג להשאיר רוחק ראייה לא מטופל – מצב שמחייב משקפיים גם לראייה לקרוב וגם לראיה לרחוק. לפעמים מחליטים להמתין עם הניתוח עד שהמצב בעין השנייה יתקדם מספיק כדי להצדיק ניתוח,
ולפעמים מחליטים לנתח גם את העין השנייה למרות שאין בה קטרקט, מתוך חוסר ברירה, אך זהו מצב לא נפוץ.

זהו ניתוח שקל יחסית לעבור אותו. הוא כרוך באי נוחות קלה יחסית ומבוצע ברוב הגדול של המקרים בהרדמה מקומית. גם אנשים מבוגרים מאוד או החולים במחלות כרוניות בדרך כלל יכולים לעמוד
בניתוח שכזה. הניתוח מבוצע בשכיבה פרקדן. אנשים הסובלים מקלסטרופוביה עלולים להרגיש אי נוחות בניתוח משום שהגוף מכוסה כולו בסדין ורק העין המנותחת נותרת פקוחה ובלתי מכוסה.
במקרים כאלה, או במקרה שהמנותח יעדיף זאת, כדאי להיעזר בסדציה קלה – הרדמה תוך-ורידית חלקית, שתאפשר נינוחות והקלה.

לסיכום,

ניתוח הקטרקט הינו ניתוח שנועד בראש ובראשונה לשפר את ראייתו של המנותח. כמטרה משנית הניתוח יכול להביא להסרת המשקפיים לרחוק או לקרוב או לגמרי.
הניתוח הוא ניתוח שנועד לשפר את איכות חייו וראייתו של המנותח. לא תמיד חייבים למהר ולבצעו, ובמרבית הגדולה של המקרים הקטרקט אינו פוגע בעין עצמה מעבר לפגיעה בראייה.
מצד שני, לא צריך להמתין לירוד מתקדם מאוד, כמו בעבר – מצב שיכול להוביל לניתוח מורכב יותר, שעלול לטמון בחובו סל גדול יותר של סיבוכים פוטנציאליים.

מאת: ד"ר עדי מיכאלי – מומחית ומנתחת קטרקט בכירה במרכז עין טל, מגזין ביו – הארץ 2015

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר