עין טל המומחים לרפואת עיניים

עד מאה כעשרים- כשהגיל עולה הראייה יורדת

בארה"ב מעריכים, כי בשנת 2030 אחד מכל חמישה אמריקנים יהיה קשיש, אבל ללא ראייה תקינה אין איכות חיים, ומאחר שהגיל עולה הראייה יורדת, וככל שיותר אנשים יחיו זמן רב יותר, כך תהיה עלייה צמודה במספרם של אלה שיסבלו מלקויי ראייה חמורים.

מאת: ד"ר אודרי קפלן, מומחית גלאוקומה וקטרקט במרכז עין טל

"רבות מדברים על תוחלת חיים ארוכה, ההתקדמות הטכנולוגית של הרפואה והשינויים בסגנון החיים שגרמו לעלייה בתוחלת החיים ואוכלוסיית המבוגרים
מעל גיל 56 ומעלה עולה בכל שנה" בארה"ב מעריכים, כי בשנת 2020 אחד מכל חמישה אמריקנים יהיה קשיש (!) אבל ללא ראייה תקינה אין איכות חיים, ומאחר שהגיל עולה הראייה יורדת, וככל שיותר אנשים יחיו זמן רב יותר, כך תהיה עלייה צמודה במספרם של אלה שיסבלו מלקויי ראייה חמורים.

גלאוקומה הינה מחלת עיניים שנקשרת עם גיל מבוגר. היא נמנית עם מחלות העיניים המאופיינות בניוון הדרגתי ובלתי הפיך של תאי עצב והראיה הגורמים בשלב מתקדם לצמצום בשדה הראייה עד לעיוורון. גורמי הסיכון העיקריים במחלה הם לחץ תוך עיני מוגבר וגיל מתקדם.

בשל היותה מחלה ללא סימפטומים מוקדמים, גלאוקומה זכתה לכינוי "הגנב השקט של הראייה".

עם הזדקנות האוכלוסייה מספר חולי גלאוקומה בעולם צפוי לעלות מ 60 מיליון בשנת 2010 לכ 80 מיליון בשנת 2020. ככל שתוחלת החיים גדלה המשמעות של מחלה כרונית משתנה.
בחברה המערבית אנו רגילים לפתרונות מידיים לבעיות שלנו תוך כדי שמירה על איכות חיים. היום אנשים בני 60 או 70 הם אנשים פעילים עם לוח זמנים עמוס וספורטיבי שכל העתיד עוד לפניהם.
לכן יש חשיבות גדולה על שמירת הראייה לעוד כ 30 שנה לפחות! הדבר משפיע על תפיסת המחלה והגישה הטיפולית כולה.

אמנם לא ניתן לרפא גלאוקומה, אך עם גילוי מוקדם וטיפול מתאים בהורדת הלחץ התוך עיני ניתן למנוע עיוורון. טיפול בגלאוקומה הוא למעשה טיפול לכל החיים התורם לשיפור איכות הראייה.
אפשרויות הטיפולים בגלאוקומה הינן: טיפול תרופתי, טיפול בלייזר וטיפול כירורגי.

 • השינויים בתוחלת החיים ואורח החיים המודרני משפיעים על אופן הטיפול בתרופות:
  אנשים שהמראה החיצוני שלהם חשוב להם ידחו את אותם טיפולים אשר להם תופעות לוואי כלליות
  כגון עייפות, דיכאון וכד' .
  כך גם טיפולים ותרופות הגורמים לתופעות מקומיות כגון אדמומיות, צריבה או פיגמנטציה של העפעפיים ידחו על ידם והם יחפשו חלופות מיידיות שאין להן תופעות לוואי.
 • אנשים פעילים לא יסכימו להיצמד לטיפול הדורש עקביות של טיפולים כמה פעמים ביום ובשעות קבועות והתעסקות עם המחלה שלהם כמה פעמים ביום,
  כל יום כל החיים.

הרפואה המתקדמת ומחקרים פרמקולוגים אפשרו פיתוח של טיפול תרופתי אחר : תרופות פוטנטיות יותר עם מינון שירד לפעם ביום, וכן פיתוח של קומבינציות של תרופות המאפשרות ריכוז של שני חומרים פעילים
בבקבוק אחד, דבר המוריד את ההיצמדות לטיפול.

כמו כן, רבים מודעים יותר ויותר למשמעויות ולתופעות הלוואי שבנטילת תרופות כימיות ובהשפעתן על הגוף והתפקוד . בחברה מודרנית הצרכן מעדיף לבחור בפתרון נוח, זמין ומיידי לבעיותיו ולכן פעמים רבות הפציינט
מתוסכל מהתעסקות יומיומית עם המחלות שלו.

ולכן, בעידן המידע החופשי כשמקורות המידע זמינים ומעודכנים, הפציינט ובני ביתו יודעים מה משמעות מחלת הגלאוקומה , קוראים אודותיה ומבינים את הסכנות הטמונות בה והסיכון לעיוורון בטווח הארוך.
ובמקביל הם גם מודעים לכל טווח אפשרויות הטיפול.

מתוך כך, פעמים רבות בדיאלוג מושכל בין הפציינט לרופא תישקלנה בשלב מוקדם יותר של המחלה אופציות טיפוליות שהיו בעבר קו שני או שלישי כגון – לייזר או התערבות כירורגית.

 • טיפול בלייזר מוריד את הלחץ על ידי שיפור של מערכת הניקוז הטבעית של העין, בהתערבות חד
  פעמית לאורך חודשים או שנים.
 • עם ההתפתחויות של המיקרו כירורגיה הניתוח הפך להיות בטוח יותר ומתבצע באופן אמבולטורי ללא אשפוז.

לסיכום, תפיסת הגיל, אורח החיים ודרישות החברה הצרכנית השתנו במקביל להתפתחויות הרפואה המודרנית.
מתוך כך אופן הטיפול במחלה כרונית כגון גלאוקומה מתייחס ומתחשב בחולה המבוגר הפעיל החדש ובתוחלת ובאיכות החיים שלו.

עד מאה כעשרים – כשהגיל עולה – הראייה יורדת.pdf

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר
Odoro Integration Test

מטופלים יקרים,

אנו במרכז הרפואי עין טל

עומדים לשירותכם גם בימים אלו, 

וממשיכים להעניק טיפול רפואי ומקצועי 

בכל תחומי רפואת העיניים

אנו זמינים עבורכם בכל שאלה ופניה באתר הבית, ברשתות החברתיות ובמוקד המידע ותיאום התורים

6612*