עין טל המומחים ברפואת עיניים

ניתוח קטרקט בלייזר – העתיד כבר כאן

מהפכת ניתוחי הלייזר בעולם הקטרקט

ד"ר ירון פינקלמן ממרכז עין טל, סוקר את ההתפתחויות המרתקות בתחום הקטרקט, ומסביר לנו על מהפכת ניתוחי הלייזר, בכתבה הבאה מתוך אתר ישראל היום

ניתוח קטרקט, הינו ניתוח שבו מוחלפת העדשה העכורה בתוך העין, בעדשה מלאכותית, שקופה, אשר תפקידה לשפר את חדות הראיה של המטופל ובכך לגרום לשיפור באיכות החיים של המטופל.

3,000 שנים של ניתוחים!

מסתבר שניתוחי קטרקט בוצעו כבר בעת העתיקה – על ידי דחיקה של העדשה העכורה אל תוך גלגל העין. טכניקה זו, אפשרה למטופל שהיה עיוור לפני הטיפול, לראות בצורה מטושטשת, אך טובה בהרבה ממצב של עיוורון…

בסוף המאה ה – 18, חל שינוי משמעותי בגישה הניתוחית. במקום להשאיר את העדשה הבשלה בתוך העין, הוצאה העדשה העכורה בשלמותה מתוך העין, עדיין ללא השתלת עדשה מלאכותית חליפית. הראיה ללא תיקון במשקפים נותרה עדין די ירודה. בהמשך התפתח הניתוח להוצאת גרעין העדשה בלבד, תוך ניסיון לשמור על שק העדשה המקורי. במאה הקודמת, החל פיתוח של עדשות תוך עיניות מלאכותיות מחומרים שונים. פיתוח זה מתקדם במקביל לפיתוח הטכניקה הניתוחית עד ימינו אנו – תוך שיפור באיכות וצורת העדשות המושתלות לתוך העין, ומזעור החתכים הנדרשים בעין לצורך הוצאת העדשה והשתלת העדשה המלאכותית.

המחשה לקטרקט (ירוד) בעדשת העין / צילום: שאטרסטוק

50 שנים של שיפורים…

הטכניקה הנפוצה כיום בעולם המערבי, נקראת " Phacoemulcification". שיטה זו אשר הוצגה לעולם בשנת 1967 על ידי ד"ר צ'רלס קלמן, שהשתמש במכשיר אולטרה-סאונד ("פאקו"),
לפירוק העדשה התוך עינית לפירורים קטנים – באמצעות גלי קול, ושאיבתם אל מחוץ לעין. בצורה זו ניתן לבצע את הניתוח בחתכים קטנים יותר, ובכך לשפר את תהליך ההחלמה של המטופלים.
טכניקה זו עדיין מבוצעת כולה בצורה ידנית על ידי הרופא המנתח, ואחוזי ההצלחה תלויים בצורה ישירה במיומנות המנתח.

ועכשיו? העתיד כבר כאן

בשנים האחרונות נוסף מכשיר הFEMTOSECOND LASER– ובאמצעותו חלק משלבי הניתוח מבוצעים בלייזר, ולא באמצעים ידניים. מכשיר זה מאפשר ביצוע מושלם, אוטומטי ומדויק של חתכים בעדשה ובקרנית.

ניתוח  קטרקט בלייזר מבוצע כאשר המטופל שוכב על מיטה, בהרדמה מקומית (בטיפות). בשלב הראשון – הלייזר מתחבר אל העין, מבצע מדידה מדויקת ביותר של העין.
בשלב הבא, מבצע הלייזר מספר חיתוכים מדויקים: חיתוך הקרנית, פתיחת העדשה באמצעות חתך מושלם עגול ומרכזי, וחיתוך תוך ריכוך תוכן העדשה לחלקים קטנים יותר.

לאחר החיתוך, חוזרים לניתוח השגרתי באמצעות מכשיר ה"פאקו", ששואב את שברי העדשה אל מחוץ לעין, ומאפשר השתלת עדשה מלאכותית.

מהלך פרוצדורת הקטרקט בלייזר / צילום באדיבות מרכז עין טל

מהם היתרונות של הלייזר?

שימוש בלייזר לניתוח הקטרקט, מאפשר ביצוע חוזר ומושלם של החתכים בקרנית ובעדשה. זהו תהליך אוטומטי שאינו תלוי כלל במיומנות הרופא המנתח. חיתוך קופסית העדשה שמבוצע בצורה מושלמת על ידי הלייזר- הוא שלב קריטי, שמקטין את הסיכון לסיבוכים במהלך הניתוח. פירוק העדשה בלייזר, מפחית בצורה משמעותית את כמות האנרגיה הדרושה למכשיר הפאקו בהמשך התהליך. דבר שמפחית טראומה בעין ומפחית בצקות – בקרנית וברשתית.
ככל שהקטרקט מתקדם יותר ומסובך יותר – השימוש בלייזר מקל ומשפר את אחוזי ההצלחה בניתוח. הלייזר מאפשר לבצע בצורה מאוד מדויקת חתכים בקרנית במקרים בהם קיים צילינדר קרניתי (אסטיגמטיזם) ובכך ניתן להקטין את הצילינדר. הקטנת הצילינדר משפרת את איכות הראיה לאחר הניתוח.

מהם החסרונות?

מכיוון שמדובר בטכנולוגיה חדשה, אשר עדין לא מוכרת בסל הבריאות, קיימת עלות כספית נוספת למנותח – לעומת הניתוח סטנדרטי. אך יש לציין כי כיום, רוב ביטוחי הבריאות הפרטיים מכירים בלייזר, ומממנים את ההשתתפות. חסרון נוסף הינו שהשימוש בלייזר אפשרי ברוב המקרים – אך לא בכולם. במקרים בהם האישון אינו מתרחב מספיק, או במצבים בהם יש עכירות בקרנית, לא ניתן להשתמש בו.  לצורך התאמה לניתוח, יש צורך בבדיקה מקדימה על ידי הרופא המנתח.

בנימה אישית,

אני חייב להודות שלפני שהלייזר הפך לשימושי, חשבתי שמדובר ב"צעצוע" נחמד אבל מיותר, מכיוון שהטכניקה הסטנדרטית נתנה מענה טוב ברוב המקרים.
כיום, אני מבין שהלייזר הינו רק שלב ראשון בתהליך הפיכת ניתוח הקטרקט לאוטומטי לחלוטין. שיפור הדיוק בביצוע החתכים, הקטנת הצילינדר והקטנה משמעותית של הטראומה העינית,
משפרים לאין ערוך את התוצאות הניתוחיות. לכן, הרוב המוחלט של ניתוחי הקטרקט שאני מבצע כיום הינם באמצעות הלייזר.


ד"ר ירון פינקלמן, הוא מנתח קטרקט בכיר במרכז עין טל – המרכז הכירורגי הפרטי הגדול בישראל לרפואת עיניים. למידע על ניתוחי קטרקט בעין טל>

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר
שינוי גודל גופנים
מצב ניגודיות

Your message has been successfully sent

Unable to send.

השאירו פרטים ואנו נדאג לשלוח לכם את רשימת המומחים הרלוונטיים לכם!