עין טל המומחים לרפואת עיניים

מקדימים תרופה למכה – לפני שהקטרקט מופיע

ניתוח מקדים לקטרקט

בשנים האחרונות הגיע לישראל ניתוח עיניים חדש הדומה לניתוח הקטרקט אבל מבוצע באינדיקציה שונה: לפני הקטרקט, במטרה למנוע אותו ולשפר תוך כדי את הראייה.

הראיה של האדם משתנה תדירות במהלך השנים, כאשר חלק גדול מהשינויים הם למרבה הצער לרעה. החדשות המעודדות הן שיש מה לעשות. כיום מוצעים כלים מגוונים לתיקון רפרקציה, כלומר, שיפור הראיה ("Refractive Lens Exchange"). רבים סבורים שהניתוח המקובל לשיפור הראיה הוא ניתוח לייזר להסרת משקפיים, אולם הנחה זו שגויה. הניתוח הנפוץ בעולם למטרה זו הוא ניתוח קטרקט, אשר כ-60,000 ממנו מבוצעים בישראל בשנה נתונה. במסגרת הניתוח מוציאים למטופל את העדשה העכורה ומשתילים במקומה עדשה חדשה, תוך שקובעים מה תהיה תשבורת הראיה שלו עד גיל 120. מרגע שממקמים את העדשה בעינו של האדם המבוגר – לרוב בגילאי חמישים ומעלה – היא לא תשתנה, וכך גם העין עצמה.

ההתקדמות האדירה בניתוחי קטרקט ברחבי העולם מאפשרת תוצאות משופרות, המקרבות את האדם לעבר שיפור הראיה ואיכות החיים שלו. לצד זה עלתה בשנים האחרונות בעולם הפופולריות של ניתוחים מתקדמים מסוג אחר. ניתוחי Clear Lens Extraction, או "החלפת עדשה זכה" (לניתוח אין עדיין שם עברי שגור), הם בבחינת פריצת דרך של ממש. הניתוח מבוסס על הרעיון הכללי של ניתוח הקטרקט, אבל עושה זאת באינדיקציה שונה: לפני שהאדם סובל מהקטרקט הלכה למעשה, ואפילו במטרה למנוע מראש את הבעיה. באמצעות הניתוח ניתן להיפטר מהמשקפיים או להפחית את התלות הפוטנציאלית בהם.

"כיום, כשמגיעים לסביבות גיל הארבעים, רוב האנשים שלא היו זקוקים למשקפיים מרחוק סובלים מהזדקנות של העדשה, תופעה המכונה בלועזית "פרסביופיה".
במסגרת התופעה, שהיא טבעית ובלתי נמנעת, העין מאבדת את היכולת שלה להתמקד בעצמים הנמצאים בסמוך לה", מסביר ד"ר ירון פינקלמן, מנתח עיניים מומחה שעבד בעברו בבית החולים איכילוב וכיום מבצע ניתוחי קטרקט והשתלת עדשות פרימיום במרכז הרפואי עין טל.
"היכולת של אנשים אלו לראות מקרוב הולכת ויורדת, גם אם הם רואים היטב מרחוק. חלקם מתחילים להרחיק את הספר או הטלפון, למשל, עד שהיד שלהם קצרה מדי. במצב הזה מרכיבים משקפיים לתיקון רוחק ראיה, המגדילים את הכתב באופן הדומה לזכוכית מגדלת. הפתרון הבריא והפשוט ביותר הוא להרכיב משקפיים, אבל רבים אינם מעוניינים בכך מסיבות אסתטיות, עקב חוסר נוחות וכדומה".


המחשה לפרסביופיה

מדוע לא לבצע ניתוח לייזר?

"ישנם אנשים בגילאי 60-40 שכבר אינם מתאימים לניתוחי לייזר להסרת משקפיים עקב גיל, מספר גבוה, קרנית דקה ועוד. בנוסף ניתוח לייזר אינו יפתור את בעיית הזדקנות העדשה עם ההתקרבות לגיל ארבעים. המספר ילך ויעלה עם השנים, ולקראת גיל חמישים עלול להתחיל קטרקט המצריך ניתוח. כתוצאה מכך יהיה בכל מקרה צורך להרכיב משקפיים או להחליף את העדשה בניתוח קטרקט. האם כדאי במצבים אלו לבצע ניתוח לייזר בשביל פרק זמן של כמה שנים?".

"במסגרת האלטרנטיבה, ניתוחי , Clear Lens Extraction מבצעים החלפה של העדשה הטבעית לפני שהיא מתחילה להתעכר. עדשה מולטיפוקלית קבועה תאפשר לאנשים לראות היטב מקרוב ומרחוק כאחד, ובמקרה שסובלים מצילינדר תעלים גם אותו. באמצעות החלפת העדשה והשתלת עדשה המתאימה למצב העין ניתן לפתור את הבעיות העתידיות ולהקדים את הניתוח. הניתוח מאפשר למעשה לקבע את הראיה למשך כל החיים. העוברים אותו זוכים בחיים חדשים".

ניתוח החלפת העדשה הוא פנימי. בדומה לניתוח קטרקט "רגיל" הוא מכיל סיבוכים וסיכונים מסוימים, אולם אלו נדירים באופן יחסי. רמת הדיוק מבחינת אחוזי ההצלחה גבוהה, כאשר בחישובים המדויקים הנעשים כיום מגיעים למצב שבו כ-90-80% מהמטופלים לא יזדקקו בעתיד למשקפיים כלל.

תנאי מרכזי להצלחת התהליך הוא התאמה נכונה של העדשה. ד"ר פינקלמן נעזר במרכז הכירורגי לניתוחי עיניים עין טל לצורך זה. במרכז הפרימיום של עין טל נעשים חישובים מורכבים ובדיקת התאמה אופטומטרית מקיפה לניתוח על ידי רופא מומחה. המטרה היא לנבא מהי העדשה שתוכל להתאים לעין במידה הרבה ביותר, בהתאם לפרמטרים דוגמת מבנה העין והנתונים האופטיים שלה. בעין טל נעזרים במכשירים מהמתקדמים בעולם ומבצעים בדיקה בכמה מכשירים במקביל כדי למנוע מצב של טעות במכשיר נתון. רק כאשר המכשירים יצביעו על ממצאים דומים מסיקים שרמת האמינות של הבדיקות גבוהה.


בדיקת אופטומטריה במרכז הפרימיום. באדיבות מרכז עין טל

האם ישנם אנשים עבורם הניתוח אינו מתאים?

"ייתכן תרחיש בו לאחר הסינון הראשוני שלי, יימצאו המטופלים כלא מתאימים בבדיקות האבחון. קיימים מצבים בהם לא נמליץ לבצע את הניתוח, דוגמת אדם בעל עין אחת טובה ואחת לא (עין עצלה) או אדם הסובל ממחלת עיניים כגון גלאוקומה. על מנת שהניתוח יצליח נדרש פוטנציאל ראיה גבוה בשתי העיניים, מצב שקיים אצל רוב האנשים בגילאי 50-40 אבל לא אצל כולם. לאנשים שהניתוח אינו מתאים עבורם נעדיף את התחליף הבטוח יותר של הרכבת משקפיים במידת הצורך".

לאחר שעוברים בהצלחה את מרכז הפרימיום, ניתן להזמין עדשה ספציפית על פי הנתונים שהתקבלו בבדיקות. ד"ר פינקלמן מדגיש שעל מנת לאפשר למוח לקבל תמונה משופרת, נדרשת החלפת עדשות בשתי העיניים. כל עין מנותחת בנפרד, כשישנה תקופת החלמה בת שבועות ספורים בין הניתוחים. "לאחר שעוברים את הניתוח בשתי העיניים, המטופל יכול להתחיל ליהנות מראיה טובה – הן מקרוב והן מרחוק – ולהתחיל לחיות את חייו בצורה טובה יותר. כפי שציינתי, בכמעט 90% מהמקרים ללא צורך במשקפיים עד גיל 120".

ההכנות דומות לאלה הנדרשות טרם ניתוח קטרקט סטנדרטי. רוב הניתוחים מתבצעים בטכנולוגיה המתקדמת ביותר, הלא היא טכנולוגיית הלייזר – קטרקט. השלב הראשון הוא ביצוע חתכים מדויקים בעין באמצעות קרני לייזר. הלייזר מבצע חתכים של הקרנית , העדשה וכן פירוק העדשה לחלקים קטנים. פעולה זו מבוצעת כאמור בצורה מדוייקת ביותר וללא כאב כלל. השלב השני של הניתוח הוא שאיבת העדשה השקופה, ניקוי שק העדשה והשתלת העדשה החדשה לפי התכנון המקדים.

"הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית, על ידי טיפות בלבד, ואורך כ-15-10 דקות. תקופת ההחלמה לאחר הניתוח היא קצרה באופן יחסי, כך שהחזרה לשיגרה נעשית במהירות. יש צורך להשתמש בטיפות עיניים, להימנע מפעילות גופנית מאומצת ולהישמר מקבלת מכות באזור העיניים".

יש לציין כי כיום ניתוח Clear Lens Extraction אינו ממומן על ידי קופות החולים או חברות הביטוח. ניתוח החלפת עדשה זכה, אינו קיים בסל התרופות, וההתיחסות אליו היא כאל ניתוח קוסמטי. עם זאת, לדברי ד"ר פינקלמן ייתכן מאוד שנראה בשנים הקרובות שינוי משמעותי גם מהבחינה הזו. "בישראל ניתוח החלפת עדשה זכה עדיין בחיתוליו, בין השאר עקב המודעות הנמוכה ליתרונותיו. אולם בארצות הברית ובאירופה הניתוח נמצא במגמת עלייה משמעותית, ואני צופה שמגמה זו תגיע בקרוב גם לישראל".


ד"ר ירון פינקלמן, במהלך ניתוח לייזר קטרקט 

ד"'ר ירון פינקלמן מסביר לנו על יתרונות הטיפול, אופן הביצוע והתחזיות האופטימיות לגבי העתיד בכתבה במגזין סמארט לייף דצמבר 2019.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר
שינוי גודל גופנים
מצב ניגודיות

Your message has been successfully sent

Unable to send.

השאירו פרטים ואנו נדאג לשלוח לכם את רשימת המומחים הרלוונטיים לכם!