עין טל

מהו כפל ראייה – דרכי אבחון וטיפול

איך מאבחנים ומטפלים בכפל ראייה ומה זה בכלל?

כפל ראייה הינו מצב בו אובייקט הנצפה ע"י האדם נראה כשתי דמויות נפרדות זו מזו (לכיוון אופקי, זו לצד זו, אנכי, זו מעל זו, או באלכסון).

סוגי כפל ראייה:

כפל ראייה יכול להיות חד עיני. נובע מבעיה תוך עינית היוצרת הפרעה בתשבורת קרני האור כמו למשל צלקת בקרנית או  עקב קרום או בצקת במרכז הרשתית.

כפל ראייה יכול להיות גם דו- עיני. זהו מצב בו כפל הראייה נובע מבעיה בתאום התנועות בין שתי העיניים. כאשר שתי העיניים לא נעות בדיוק בו זמנית לאותה הנקודה, קרני האור נופלות על איזורים שונים ברשתית ולמעשה, בצורה פשטנית, ניתן לומר כי כל עין "מסתכלת" על משהו אחר. כפל ראייה דו-עיני קיים כאשר שתי העיניים פתוחות ונעלם כשסוגרים עין אחת. הוא יכול לנבוע מבעיה בשריר, בתקשורת בין העצב והשריר או בעצבים עצמם.

דרכי האבחון וסימנים:

כפל ראיה יכול להיות הסימן הראשון לגידול מוחי או ליתר לחץ תוך גולגולתי וקיימת חשיבות לבדיקה נוירואופתלמולוגית מלאה.

כפל ראיה עקב פגיעה בשריר יכול להופיע לאחר חבלה לארובת העין  וכתוצאה מכך כליאת שריר, כתוצאה מדלקת בשריר (מיוזיטיס) או  במחלה דלקתית של ארובת העין לדוגמה על רקע יתר פעילות של בלוטת התריס.

הפרעה בתקשורת בין העצב והשריר קיימת במספר מחלות רב מערכתיות אוטואימוניות, לדוגמא מיאסטניה גראביס, בה הגוף מייצר נוגדנים התוקפים את החיישנים המקשרים בין העצב והשריר.

כפל ראיה עקב בעיה בעצבים עצמם יכול להיות כתוצאה ממחלה סיסטמית של מערכת העצבים, עקב ממצא מוקדי (תהליך גידולי) המערב את גרעיני העצבים שאחראים לתנועות העיניים או את העצב עצמו במהלכו מגזע המח אל גלגל העין.
ההפרעה יכולה לנבוע גם מפגיעה באספקת הדם המיקרו-וואסקולרית לעצבים אלו.

לקיחת היסטוריה רפואית קפדנית ובדיקה יסודית של המטופל המתלונן יביאו למעשה לגילוי הסיבה להפרעה במטופל הספציפי ויכוונו את הצורך בהמשך בירור כמו הדמייה מוחית או בדיקות דם.

חשוב לציין כי הפרעה מיקרו-וואסקולרית היא הסיבה השכיחה ביותר לכפל ראייה פתאומי באנשים בגיל המבוגר (מעל גיל 60).
הכוונה למעשה להפרעה בזרימת הדם בכלי הדם הקטנים האחראים לאספקת חמצן לעצבי המוח עצב שלישי רביעי ושישי.

גורמי סיכון:

גורמי סיכון כמו סכרת, לחץ דם, יתר שומנים, עישון- גורמים להפרעה בדופן כלי הדם ומעלים את הסיכון להפרעה בזרימת הדם.

החשיבות הגדולה באיתור לחץ דם , יתר שומנים ו/או סכרת סמויה, היא העובדה כי איזון גורמי סיכון אלו ימנע הופעת אירועים דומים בעתיד כמו גם אירועים מאקרו-ואסקולרים עם פגיעה בכלי הדם הגדולים
ואירועים כמו שבץ מוחי או התקף לב, שאלו למעשה אירועים של חסימת כלי דם המספקים אברים אלו.

דרכי הטיפול:

הטיפול בכפל ראייה תלוי כמובן בגורם. באם מדובר בגורם בר טיפול מיידי יקבל המטופל טיפול מתאים (כתיקון שבר, טיפול אנטי דלקתי).

במקרים בהם הגורם הוא מיקרו-וואסקולרי, ברוב המקרים העצב יתאושש כעבור מספר שבועות עד חודשים וכפל הראייה ישתפר בהדרגה.
בתקופה זו ניתן לכסות עין אחת כדי להימנע מכפל ראייה בזמן קריאה למשל.

במידה ולא חל שיפור בתנועות העיניים כעבור מספר חודשים ניתן להיעזר בניתוח פזילה שמטרתו ליישר את העיניים ולמנוע ראייה כפולה במבט ישר.

הכותבת הינה רופאת עיניים מומחית לנוירו-אפטלמולוגיה, ממרכז הרפואי איכילוב בת"א וממרכז עין טל

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר