עין טל המומחים לרפואת עיניים

לראות את העתיד: עדשות טרי פוקאליות בניתוחי קטרקט

הבשורה המהפכנית בניתוחי קטרקט בשנים האחרונות, היא השתלת עדשות טרי-פוקאליות מהדור החדש

בדרך כלל בניתוח קטרקט מוחלפת העדשה הטבעית בעדשה מלאכותית בעלת מוקד אחד אשר מתקנת את הראייה למרחק או לקרוב. כך לדוגמה, אם מכוונים את המטופל לראייה ברורה למרחק, לאחר הניתוח הוא יזדקק למשקפיים לקריאה.

עדשות הקטרקט הטרי-פוקאליות החדשות, כדוגמת ה-PanOptix, מתוכננות לאפשר ראייה ברורה לשלושה טווחים: למרחוק (למשל בזמן נהיגה), לקרוב (לדוגמא בזמן קריאה) וטווח ביניים (לדוגמא – עבודה מול מסכי מחשב).
עדשות אלו שונות מעדשות המולטיפוקל המקובלות כיום, בכך שהן מאפשרות ראייה חדה לא רק בשניים אלא בשלושה טווחים בכל עין.

עדשה זו תורמת לרמת שביעות רצון גבוהה בקרב המטופלים ולמינימום הפרעות ראייה. ייצור העדשה נעשה על סמך חישוב מדויק באמצעות מכשור טכנולוגי מתקדם.
עדשה תוך-עינית היא תוצר איכותי של הטכנולוגיה המתקדמת ביותר והיא מהווה את הפתרון הטוב ביותר למבקשים לעבור ניתוח קטרקט ורוצים לשפר את איכות הראייה ואת איכות חייהם.

"חשוב להדגיש כי לא כל אחד מתאים להשתלת עדשות מולטי פוקל (כולל טרי פוקל) וההחלטה צריכה להיעשות לאחר בדיקות ההתאמה", אומר פרופ' גיא קליינמן, מנתח קטרקט וקרנית בכיר במרכז עין טל ומנהל שירות הקטרקט בבי"ח קפלן, "כדאי לדעת גם כי לאחר הניתוח קיימות תופעות לוואי כגון הילות וסנוורים, הנחלשים עם הזמן אך יכולים להפריע לחלק מהמנותחים", הוא מסביר.

"התחלתי לחיות אחרי הניתוח"

נטליה בלומנטל שעברה את הניתוח במרץ שעבר, מספרת על שינוי מהותי בחיים שלה לאחר הניתוח. "עד הניתוח במשקפיים שלי היה מספר מטורף", היא מספרת, "והייתה לי הידרדרות רצינית בראייה. הרגשתי שהחיים שלי נעצרו, הייתי מוגבלת בהמון דברים".
"פרופ' קליינמן ניתח אותי ותוך זמן קצר לא האמנתי לשינוי שחל בי. הורדתי את המשקפיים ופתאום הצלחתי לראות עולם", היא אומרת בגאווה.
"אני מרגישה שהניתוח נתן לי חיים חדשים. התחלתי להתאפר, להתלבש, בעלי אומר שיש לו אשה חדשה".
היא מוסיפה ואומרת כי "השינוי התחיל כבר ברגע הראשון שנכנסתי לחדר הניתוח. היחס של הצוות, התנאים, הכל. מבחינתי, יש לי שני ימי הולדת. היום בו נולדתי ויום הניתוח, היום בו נולדתי מחדש".

נטליה בלומנטל. קיבלתי את החיים מחדש
נטליה בלומנטל. קיבלתי את החיים מחדש

איך תדעו אם אתם מתאימים לניתוח?

ד"ר אלי רוזן, מומחה לרפואת עיניים ומנתח קטרקט, במרכז הרפואי עין טל, מסביר: "למעשה, כמעט לכל מי שיש קטרקט אפשר לבחון אפשרות של השתלת עדשות טרי-פוקאליות.
"עדשות אלו אינן מתאימות לכל אחד ואנו מבצעים סדרת בדיקות התאמה על מנת לוודא שהמנותח אכן ייהנה מיתרונות העדשה. למי שאינו מתאים, כגון חולים עם בעיות עיניים אחרות שאינן קשורות לקטרקט,
לא נמליץ השתלת העדשות הטריפוקליות. התוצאות המיטביות מושגות לאחר שמנתחים 2 העיניים וחולפים כ-3 חודשים".

לדבריו, הניתוח הזה הוא ממש רפואה בהתאמה אישית. היום בעידן שבו רבים מאיתנו מרבים להשתמש במסכים. תיקון של פרסביופיה, נדרש מאוד.

פרסביופיה (presbyopia) היא ירידה הדרגתית ביכולת של העין להתמקד באובייקטים קרובים. פרסביופיה נגרמת באופן טבעי לכולנו במהלך החיים, כאשר איכות הראייה יורדת, בדרך כלל בסביבות גילאי ה-40‏.

חלק מהסימפטומים הטיפוסיים לפרסביופיה הם: 1. קושי בקריאה למרחקים קרובים יחסית, 2. כאבי ראש או עייפות מעבודה במרחק קצר, 3. קושי להתרכז בעבודה או בקריאה.
הפתרון השגרתי לפרסביופיה הוא פשוט ביותר- משקפי קריאה, משקפי ראייה מולטיפוקל, או עדשות מגע מולטיפוקל, בהתאם לבחירתו של המטופל.

ד"ר רוזן אומר כי מדובר בניתוח פורץ דרך שמייתר את התלות במשקפיים. "מדובר בשיפור מהותי באיכות החיים של המטופלים לאחר הניתוח".

ניתוח עיניים
גם תיקון הקטרקט וגם הרכבת עדשות (צילום: shutterstock )

מהו ניתוח הקטרקט?

ניתוח הקטרקט הינו הניתוח השכיח ביותר כיום והוא ניתוח בטוח ביותר. כל שנה מתבצעים בישראל יותר מ-55 אלף ניתוחי קטרקט. ישראל הינה מהמובילות בעולם בתחום, ומנותחים רבים כבר נהנים מחידושים טכנולוגיים, כמו למשל ניתוחי קטרקט בלייזר או תיקוני ראייה בעזרת עדשות מתקדמות.
במהלך ניתוח הקטרקט מוציאים מן העין את העדשה הטבעית העכורה ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית.

שיפור מהותי באיכות החיים

ההחלטה באיזו עדשה מתקדמת לבחור יכולה להשפיע על איכות חייך. בהתחשב באורח החיים שלך, וכן במבנה האנטומי של העין, תוכל לבחור בעדשה טרי פוקאלית,
שיכולה לשנות גם את הראייה שלך וגם להפחית את התלות במשקפיים לאחר הניתוח.

העדשה יכולה להביא לשיפור איכות הראייה לטווח הקרוב, הביניים והרחוק. רוב המטופלים שיבחרו בעדשות טרי פוקאליות יוכלו להפחית את התלות במשקפיים או בעדשות מגע לאחר הניתוח, גם אם היו תלויים בהם רוב חייהם.

דמיינו לעצמכם שתוכלו לראות את העולם בדיוק כפי שהוא אמור להיראות, ותוכלו לחוות את כל מה שלחיים יש להציע, לעתים קרובות ללא הטרחה התמידית הכרוכה בהרכבת משקפיים או בהחלפה של עדשות מגע.

מאת: רינה זיסמנוביץ – מערכת YNET

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר
שינוי גודל גופנים
מצב ניגודיות

Your message has been successfully sent

Unable to send.

השאירו פרטים ואנו נדאג לשלוח לכם את רשימת המומחים הרלוונטיים לכם!