עין טל המומחים ברפואת עיניים

כשקרנית אליפטית פוגשת עדשה טורית


בשנים האחרונות, פותחו עדשות תוך-עיניות מיוחדות לתיקון האסטיגמטיזם- מצב בו מבנה הקרנית איננו עגול בצורה מושלמת אלא אליפטי. עדשות אלה נקראות עדשות טוריות, והן מושתלות לעין במהלך ניתוח הקטרקט הרגיל

מאת: ד"ר עדי אבולעפיה, מתוך "מגזין ביו, עיתן הארץ 2015"

העדשה המושתלת בניתוח הקטרקט, נועדה לפצות על אובדן העדשה הטבעיתשהוצאה בניתוח, אך פיצוי זה הוא חלקי בלבד. העדשות הסטנדרטיות אינן מתקנות לחלוטין את כל הצרכים האופטיים של המטופלים,
ולכן פותחו בשנים האחרונות עדשות הנותנות מענה לשתי בעיות עיקריות המצריכות שימוש במשקפיים:
אסטיגמטיזם ופרסביופיה) זוקן ראייה – הצורך במשקפי קריאה.
כתבה זו דנה בעדשות תוך-עיניות, המתקנות אסטיגמטיזם ונקראות עדשות טוריות.

אסטיגמטיזם הינו מצב בו מבנה הקרנית איננו עגול בצורה מושלמת אלא אליפטי (דמוי ביצה), מבנה אשר גורם לעיוות התמונה המתקבלת במוח.
אם קיים אסטיגמטיזם משמעותי בקרנית, פרטים כמו אותיות דפוס או שלטי רחוב ייראו מטושטשים ללא משקפיים, לצורך תיקון האסטיגמטיזם מוסיפים לעדשת המשקפיים צילינדר המתקן את התמונה.
אסטיגמטיזם משמעותי(מעל 1.5 דיופטר( הינו מצב שכיח, לרוב תורשתי ומאפיין כ- 15%-20% מהמועמדים לניתוח קטרקט.
בניתוח קטרקט בו מושתלת עדשה סטנדרטית האסטיגמטיזם אינו מתוקן, ומטופלים אלו יאלצו להרכיב משקפיים או עדשות מגע באופן קבוע גם לאחר ניתוח הקטרקט.

טורית או סטנדרטית?

בשנים האחרונות, פותחו עדשות תוך-עיניות מיוחדות לתיקון האסטיגמטיזם. עדשות אלו נקראות עדשות טוריות, והן מושתלות בעין במהלך ניתוח הקטרקט הרגיל.
בניגוד לעדשות הסטנדרטיות, בעדשות הטוריות מוטבעת תבנית צילינדר (המותאמת לאסטיגמטיזם של המטופל), אשר מפחיתה את האסטיגמטיזם בצורה ניכרת.
העדשות הטוריות נותנות מענה משולב למטופלים הסובלים מקטרקט ומאסטיגמטיזם, כך שלמעשה ע"י פרוצדורה אחת ניתן לטפל בשתי הבעיות יחדיו.

השתלת עדשה טורית הינה פרוצדורה מורכבת יותר מהשתלת עדשה סטנדרטית, וכדי להגיע לתוצאות אופטימאליות, דרושה היערכות מתאימה.
כהכנה לניתוח, יש לבצע בדיקות מקיפות ומדויקות לצורך חישוב כוח וכיוון התיקון הצילנדרי הנדרש.
בחירת העדשה המתאימה שתצמצם את האסטיגמטיזם למינימום האפשרי הינה שלב מורכב יותר מבחירת עדשה סטנדרטית.
יש צורך בשימוש במחשבונים ונוסחאות מתקדמות המתבססים עלבדיקות טרום הניתוח המקיפות שנעשות במקרים אלו.
ביום הניתוח, המנתח מבצע סימון על העין, לפי החישובים אשר בוצעו מראש. לאחר השתלת העדשה, המנתח ממקם את העדשה ע"פ הסימונים, כך שתשב במנח הנכון.

חשוב לדעת כי עדשות אלו מפחיתות את האסטיגמטיזם בצורה ניכרת, אך לא בהכרח מבטלות אותו כליל. מצד שני, שארית קטנה של אסטיגמטיזם בדרך כלל לא מפריעה באופן משמעותי לראייה.
בנוסף, לעיתים קיימים מצבים בהם השתלת עדשות טוריות איננה מומלצת, כגון מקרים מסוימים בהם קיימת פתולוגיה הקשורה לעדשה הטבעית של העין או לקרנית.

נכון להיום העדשות הטוריות אינן כלולות בסל הבריאות, ועלותן גבוהה יחסית, הן בשל מחיר העדשה והן בשל ההיערכות המיוחדת הנדרשת מהצוות המטפל.

הניסיון הקליני עם העדשות הטוריות הוא מצוין. מירב העדשות יציבות לאורך זמן והתיקון המושג קרוב לזה המצופה.
יש לזכור כי מטופל אשר עבר ניתוח קטרקט מוצלח עם השתלת עדשה סטנדרטית, אך סובל מאסטיגמטיזם משמעותי, יראה מטושטש בכל טווח ראייה (רחוק וקרוב) ללא שימוש במשקפיים.

 

10_pdfsam_kata.pdf

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר
שינוי גודל גופנים
מצב ניגודיות

Your message has been successfully sent

Unable to send.

השאירו פרטים ואנו נדאג לשלוח לכם את רשימת המומחים הרלוונטיים לכם!