עין טל המומחים לרפואת עיניים

כל מה שרצית לדעת בנושא קטרקט ולא העזת לשאול

המונח "קטרקט" (בעברית: ירוד) מתאר מצב בו עדשת העין הטבעית הינה עכורה.

הסיבה השכיחה ביותר להתפתחות הקטרקט קשורה לגיל, והיא טבעית כחלק מתהליך ההתבגרות של כולנו.

 1. המונח "קטרקט" (בעברית: ירוד) מתאר מצב בו עדשת העין הטבעית הינה עכורה.
 2. הסיבה השכיחה ביותר להתפתחות הקטרקט קשורה לגיל, והיא טבעית כחלק מתהליך ההתבגרות של כולנו. סיבות נוספות להיווצרות הקטרקט הינן: נטילת תרופות (בעיקר סטרואידים), חשיפה ממושכת לשמש ולקרינה, טראומה לעין, היסטוריה משפחתית, עישון, בעיות רפואיות כגון סכרת ועוד. קטרקט עלול להופיע גם בתינוקות ("קטרקט מולד") או להתפתח במהלך הילדות.
 3. קטרקט מאובחן לאחר בדיקת עיניים יסודית, אשר כוללת הרחבת אישונים, ומתבצעת על ידי רופא עיניים.
 4. סימפטומים היכולים להעיד על קטרקט הינם: ירידה בראייה, רגישות לאור, סנוור, שינוי במספר המשקפיים, ראייה כפולה חד-עינית, שינוי בראיית צבעים (הצבעים הופכים דהויים יותר). הקטרקט יכול להתפתח בשתי העיניים או בעין אחת בלבד.
 5. לרוב, בשלבים הראשונים של התפתחות הקטרקט, הירידה בראייה ניתנת לשיפור בעזרת משקפיים או עדשות מגע. כאשר הפתרון האופטי איננו מספק ומורגשת הפרעה בתפקוד היום יומי, ניתן לשקול את הסרת הקטרקט על ידי ניתוח.
 6. רוב ניתוחי הקטרקט מתבצעים כיום בהרדמה מקומית. בניתוח מסירים את העדשה הטבעית, ובמקומה משתילים עדשה תוך-עינית מלאכותית. הניתוח מתבצע בכל עין בנפרד, ולא בשתי העיניים יחד, ובדרך כלל אינו מצריך תפרים.
  ההחלמה מהניתוח מהירה, והראייה המיטבית מושגת לאחר מספר ימים עד שבועות.
 7. לאחר הניתוח לא תתכן חזרתו של הקטרקט בשנית. מצב אפשרי הוא עכירות של הקופסית האחורית אשר מחזיקה את העדשה המושתלת במקומה. מצב זה עלול לגרום לירידה בראייה ולטשטוש, ומכונה: "קטרקט משני". הטיפול בתופעה זו הינו בעזרת לייזר, והוא אורך מספר דקות ומשפר את הראייה במהרה.
 8. העדשה המלאכותית הסטנדרטית אשר מושתלת בניתוח הקטרקט הינה עדשהחד-מוקדית, אשר באמצעותה ניתן לכוון את הראייה לרחוק או לקרוב. כיום ניתן להשתיל בניתוח הקטרקט עדשות "מולטי-פוקאליות" (רב-מוקדיות), אשר מטרתן
  העיקרית היא הפחתת התלות במשקפיים לאחר הניתוח. התאמת העדשה המולטי-פוקאלית נעשית בקפידה רבה, והיא איננה מתאימה לכל אחד.
 9. ישנם מצבים בהם מבנה הקרנית (החלק הקדמי של העין) איננו עגול מושלם, אלא אליפטי – דבר אשר יוצר עיוות לתמונה המתקבלת במוח. מצב זה מכונה: "אסטיגמטיזם" (צילינדר).
  לאחר ניתוח הקטרקט הסטנדרטי, צפוי הצילינדר להישאר. כיום קיימות מספר דרכים להפחתת מידת האסטיגמטיזם במהלך הניתוח, ביניהן השתלת עדשה "טורית". לפני ניתוח קטרקט עם השתלת עדשה מסוג זה
  מומלץ לבצע מספר מדידות של מבנה הקרנית, בהתאם להמלצת הרופא המנתח.
 10. חישוב כוח העדשה המושתלת בניתוח הקטרקט הינו הכרחי וחשוב, ומתבסס על מדידות ועל נוסחאות שונות אשר מתחשבות במבנה העין הטבעי. בעזרת נוסחאות אלה ניתן "לנבא" מה תהיה התוצאה האופטית, כלומר מה צפוי להיות המספר במשקפיים לאחר הניתוח.

מאת: עדי לוי מנהלת מרכז עדשות פרימיום בעין טל

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר
שינוי גודל גופנים
מצב ניגודיות

Your message has been successfully sent

Unable to send.

השאירו פרטים ואנו נדאג לשלוח לכם את רשימת המומחים הרלוונטיים לכם!