עין טל המומחים לרפואת עיניים

טכנולוגיות חדשות בניתוח קטרקט

מה הם הטכנולוגיות חדשות בניתוח קטרקט?

ניתוח קטרקט הוא ניתוח העיניים השכיח ביותר, במהלכו מוחלפת העדשה העכורה ומושתלת עדשה חדשה המשפרת מאוד את איכות הראייה. בשנים האחרונות, פותחה טכנולוגיה חדשה המשפרת את איכות הניתוחים. ראיון עם פרופ' אהוד אסיה, מנהל מחלקת עיניים, המרכז הרפואי מאיר כפר-סבא ומנהל "עין טל", מרכז לרפואת עיניים, תל-אביב

קטרקט הינה התעכרות העדשה הטבעית בעין הגורמת ירידה בחדות ובאיכות הראיה. ניתוח קטרקט הינו הניתוח השכיח ביותר ברפואה ובו מוחלפת העדשה הטבעית העכורה ומושתלת עדשה תוך עינית המחזירה לעין את חדות הראיה המיטבית. בארץ מבוצעים מדי שנה כ-42,000 ניתוחים, ברחבי העולם מבוצעים מיליוני ניתוחי קטרקט לשנה.

הגורם השכיח ביותר להתפתחות הקטרקט הינו הגיל ומאחר ותוחלת החיים שלנו הולכת ועולה, כך עולה בהתמדה גם מספר האנשים הזקוקים לניתוח. השיפור המתמיד בתוצאות הניתוחיות הרחיב את ההתוויות לניתוח וכיום מקובל שאין צורך להמתין עד שהקטרקט "מבשיל" ומנתחים כאשר חלה הפרעה משמעותית בראיה המקשה על תפקוד היום-יומי.

"בשנים האחרונות, חלו מספר התפתחויות משמעותיות בטכנולוגיות ובטכניקות לניתוחי הקטרקט אשר שיפרו מאד את איכות הניתוחים" מסביר פרופ' אהוד אסיה, מנהל מחלקת העיניים בבי"ח מאיר ועומד בראש "עין טל", מרכז לרפואת עיניים, תל-אביב. המרכז, הוקם בעבר על ידי פרופ' מיכאל בלומנטל והינו בית חולים פרטי יעודי לעיניים, בו מטפלים במגוון רחב של בעיות עיניים כגון: קטרקט, מחלות קרנית, גלאוקומה, רשתית וזגוגית, ניתוחים להסרת משקפיים, אוקולופלסטיקה (עפעפיים, דרכי דמעות וארובת העין) ועוד.

מהי הבשורה הטכנולוגית המובילה כיום בתחום?

הטכניקה המובילה כיום הינה ה"פקואמולסיפיקציה" בה מוחדרת מחט הרוטטת בתדירות של עשרות אלפי פעימות לשנייה (תדירות אולטרה-סונית), המרסקת את חומר העדשה (הקטרקט) ושואבת את הרסיסים החוצה.
דרך שרוול פלסטי העוטף את המחט מוזרם נוזל השומר על הנפח והלחץ בעין ומקרר את המחט הרוטטת. ניתוח זה מבוצע בדרך-כלל בהרדמה מקומית דרך חתך של כ-3 מ"מ וההחלמה ממנו מהירה יחסית, תוך מספר ימים.
טעות נפוצה הינה לערב בין ניתוח זה ל"ניתוחי לייזר" בעיניים. טכנולוגית הלייזר משמשת את ניתוח הסרת המשקפיים בו מבוצע "שיוף" של פני הקרנית וכך משנים את הכוח והאופי שלה. זהו ניתוח חוץ עיני בו אין צורך לחדור אל תוך העין. ניתוח הקטרקט הינו ניתוח תוך-עיני מאחר ויש צורך להוציא את העדשה העכורה ולהכניס לעין עדשה מלאכותית. קיימים אמנם מכשירים מבוססי לייזר לריסוק העדשה, אך אלו נחותים מהמכשירים האולטרה סונים ועל כן לא מקובל כיום לנתח קטרקט בלייזר.

טכנולוגיה מעניינית אחרת שפותחה להוצאת הקטרקט הינה שימוש בסילון מים עדין בלחץ גבוה. כידוע, זרם מים בלחץ גבוה מאד יכול אפילו לכרות עץ או לקדוח חור בהר. זרם מים זעיר, מדויק ומכוון היטב יכול לשמש גם לריסוק העדשה התוך עינית מבלי להשתמש באמצעים מכנים דוגמת המחט המתכתית. אולם, הניסיון הקליני שלנו, כמו גם במרכזים אחרים בעולם, הראה כי שיטה זו טובה לקטרקט רך יחסית וגם לטכנולוגיה זו אין יתרון משמעותי על המכשירים האולטרה סונים.

מהם הפיתוחים המשמעותיים המאפשרים ניתוחי קטרקט מוצלחים?

הפיתוחים המשמעותיים ביותר, היו בפיתוח תכנות מחשב מתוחכמות המאפשרות שליטה מדויקת מאד על פעולת המחט הרוטטת וויסות אופטימאלי של האנרגיה. מחד יש צורך לרסק את העדשה הקשיחה לרסיסים, ומאידך יש צורך להגן ולשמור על רקמות העין הסמוכות לעדשה מפגיעה על ידי מכשירי הניתוח.
בקדמת העין נמצאת הקרנית השקופה המגנה על תוך העין בדומה לזכוכית של שעון. בנוסף, לקרנית גם תפקיד אופטי חשוב ביותר במיקוד התמונה על הרשתית. שקיפות הקרנית נשמרת על ידי שכבה אחת של תאים שאינם מתחדשים לעולם, ובמידה ויפגעו במהלך הניתוח תאבד הקרנית את שקיפותה ואת היכולת לראות דרכה. תכנת המחשב המבקרת את פעולת פקואמולסיפיקציה יכולה, לדוגמא, ליצור מרווחים של חלקיקי שניות בין פעימות המחט וכך למנוע חימום מיותר של הרקמה, או לגרום פיזור לא יעיל של האנרגיה העלולה לפגום בתאי הקרנית.
לשם השוואה ניתן לומר כי פיצול האנרגיה דומה לפעולה המושגת במכות רבות עדינות באיזמל סתתים, המאפשר פיסול עדין ביותר של האבן, בעוד שמכה אחת חזקה עלולה לשבור את האבן בצורה לא מבוקרת ולגרום יותר נזק מתועלת. יכולת תכנות ממוחשב ושליטה מבוקרת על עצמת הרטט, מרווחי פעימות, שאיבת הנוזל ומדדים נוספים משולבים במבנה מתוחכם של המחט, הגבירו את יעילות ריסוק ופירור העדשה תוך שימוש בכמויות מזעריות של אנרגיה והגנה מירבית על העין.

הפיתוח החדשני ביותר בשטח זה הינו שילוב מורכב של תנועת המחט במישורים שונים. לשם המחשה – אפשר, לדוגמא, לשלב פעולה של פטיש ואיזמל, הפועלים בתנועה קדימה ואחורה, ופעולה של מקדחה העובדת בתנועה סיבובית. שילוב של 2 תנועות יחד יוצר מקדחה רוטטת היכולה לחדור גם קיר בטון. בטכנולוגיית ה- Ozil מזערו את אותו העיקרון וייצרו מכשיר משולב בו למחט יש גם תנועה חצי סיבובית (ימינה-שמאלה) וגם רטיטות מהירות (קדימה-אחורה). התנועה הינה זעירה ועדינה ביותר עד שעין אנוש לא יכולה לזהות אותה, אך היא מספיקה על מנת לשבור ולרסק גם קטרקט קשה כאבן בכמויות אפסיות של אנרגיה. בצורה זו מנוצלים עקרונות טכנולוגיים מודרניים לטיפול גם בקטרקט מתקדם ביותר תוך הגנה מרבית על העין.

מה צופן העתיד?

הכוון הינו, ללא ספק, לכוון חתך עוד יותר זעיר בדופן העין. גם חתך קטן של 3 מ"מ יכול לעוות את הקרנית ולהגביר אסטיגמטיזם (צילינדר) שיחייב שימוש במשקפיים. חתך קטן הינו יציב יותר, חזק ובטוח יותר, וההחלמה הינה כמעט מיידית. מספר שיטות פותחו על מנת לאפשר להוציא את העדשה דרך חתך של מעט מעל 2 מ"מ. בתחום זה יש לנו חלוציות מקורית וב"עין טל" פותחה שיטה של שימוש במקור נוזל נפרד המוחדר דרך צינורית בעלת דופן דק במיוחד המוכנסת לעין דרך חתך של כ- 1 מ"מ. המחט האולטרה סונית מוחדרת דרך חתך זעיר נוסף ברוחב של כ- 1.5 מ"מ ודרך שני פתחים אלה ניתן לבצע את כל ניתוח הקטרקט. לצערנו אין עדיין עדשות תוך עיניות היכולות להיכנס לעין דרך חתכים כל כך זעירים, אך כאשר אלו יפותחו (וללא ספק אכן יפותחו), אזי לניתוח בחתך הזעיר יהיה יתרון משמעותי על פני שיטות הניתוח האחרות. מזה שנים רבות אנו חוקרים פיתוח עדשות "מתנפחות" המוחדרות לעין במצב יבש דרך חתך יחסית קטן ותופחות כאשר הן סופגות לתוכן נוזלים. יתכן שבעתיד יהוו עדשות מסוג זה את אחד הפתרונות לעדשות תוך עיניות למוחדרות דרך חתך זעיר.

 

ניתוח פקואמולסיפיקציה. המחט המתכתית עטופה בשרוול מוחדרת לעין דרך חתך של 3 מ"מ. ניתוח בחתך זעיר, מבוצע דרך חתך בקוטר קטן מ- 1.5 מ"מ. עדשה תוך עינית מחליפה את העדשה הטבעית העכורה (קטרקט) שהוצאה. החתך הניתוחי כה זעיר שלא ניתן להבחין בו.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר
שינוי גודל גופנים
מצב ניגודיות

Your message has been successfully sent

Unable to send.

השאירו פרטים ואנו נדאג לשלוח לכם את רשימת המומחים הרלוונטיים לכם!