עין טל

טכנולוגיות פורצות דרך בניתוחים משולבים לגלאוקומה וקטרקט

קטרקט ומחלת הגלאוקומה הן שתי הסיבות המובילות והשכיחות ביותר לפגיעה בראייה עד לכדי עיוורון בעולם המפותח.

בשנים האחרונות עם העלייה בתוחלת החיים והזדקנות האוכלוסייה, שכיחות מחלות אלו גדלה בצורה משמעותית.

ניתן לראות כיום כי ישנה כמות נכבדה של מטופלי קטרקט הסובלת גם ממחלת הגלאוקומה בו זמנית.
על כן בשנים האחרונות פותחו טכנולוגיות חדשות ופורצות דרך הנותנות מענה לשתי המחלות בניתוח אחד, ניתוחים משולבים אלו להסרת הקטרקט ולהורדת הלחץ התוך-עיני במטופלים נהיו הרבה יותר בטוחים, יעילים ומוצלחים.

 

מהו קטרקט?

כאשר העדשה בעין האנושית נעשית עכורה עד כדאי פגיעה באיכות הראיה, נקרא המצב קטרקט (ירוד בעברית). הסימפטומים בראייה המקובלים במצב של קטרקט יכולים להיום: טשטוש, ערפול או סנוור יתר.
קטרקט הוא הגורם הנפוץ ביותר לראיה מטושטשת מעל גיל 50, ולמרות שאין תרופה לקטרקט, ניתוח להוצאה של העדשה העכורה והחלפתה בעדשה מלאכותית קבועה משיבה את הראיה שנפגעה.

מהי גלאוקומה ?

הלשכה הקדמית של העין, החלק שבין הקרנית לקשתית, מלא בנוזל שקוף הנקרא נוזל הלשכה. נוזל זה שומר על צורת העין הכדורית על ידי לחץ תוך עיני שנוצר מייצור תמידי של הנוזל. הנוזל נוצר בגוף העטרה (Ciliary body) ליד הקשתית, זורם דרך האישון אל הלשכה האחורית שבין הקשתית והעדשה,
ומשם מתנקז דרך מערכת סינון (trabecular meshwork) אל מחוץ לעין בזוית שבחיבור בין הקשתית והקרנית, חוסר איזון בין ייצור וניקוז הנוזל מהעין, במטופלים שעצב הראיה שלהם רגיש ללחץ, קרוי גלאוקומה.
לחץ תוך-עיני שאינו מטופל כראוי, יכול להוביל לפגיעה מתקדמת וקבועה של הראיה ובמצב חמור לעיוורון. תרופות וטיפולי לייזר יכולים לעזור לשלוט על הלחץ התוך-עיני, אך לעיתים יש צורך בהליך ניתוחי.


ד"ר אודרי קפלן, בדיקת מטופל חולה גלאוקומה לפני ניתוח קטרקט

ניתוח משולב – קטרקט & גלאוקומה

בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בטכניקות הזמינות של ניתוחי הקטרקט, שיפור הראיה לאחר הניתוח מצוין, מהיר וההתקדמויות אף מאפשרות להיפטר מהמשקפיים בזמן ניתוח קטרקט.

מטרת ניתוח הגלאוקומה היא להוריד את הלחץ התוך-עיני כדי למנוע נזק בעצב הראיה ואובדן שדה הראיה המאפיין את הגלאוקומה. עד לא מזמן, ניתוחי הגלאוקומה היו יעילים אך בטיחות והתופעות לוואי לא היו אופטימליים, על כן שמרו את הניתוח המסורתי לשלבים מתקדמים של המחלה.

בעשור האחרון חל גם בתחום ניתוחי הגלאוקומה שינוי גדול עם פיתוח טכנולוגיות חדשות הנקראות MIGS. כתוצאה מהתפתחויות אלו, ניתוחים משולבים להסרת הקטרקט ולהורדת הלחץ התוך-עיני במטופלים הסובלים מקטרקט וגלאוקומה נהיו הרבה יותר נפוצים, זמינים, בטוחים ומוצלחים.

עד 30% ממטופלי הקטרקט סובלים גם מגלאוקומה באותו הזמן. הלחץ התוך-עיני של המטופלים הללו עשוי להיות תקין בעזרת טיפות להורדת הלחץ, אך לטיפות אלה יש תופעות לוואי נפוצות.
יתר על כן, יש להשתמש בטיפות מספר פעמים ביום ובאופן קבוע, לכן השימוש בהן עלול לפגוע גם באיכות חייהם של המטופלים.
כתוצאה משילוב שתי הפרוצדורות ניתן לשחזר את הראיה בניתוח הקטרקט וגם להיפטר משימוש בטיפות העיניים של הגלאוקומה. כך ניתן לשפר את איכות החיים בזמן שנשמרת הראיה מפגיעה מהלחץ התוך-עיני הגבוה.

כאשר מטופל סובל מגלאוקומה ובנוסף מקטרקט הפוגע בראיה, הסרת הקטרקט משמשת הזדמנות ייחודית לבצע את ניתוח הגלאוקומה בו-זמנית. שני מרכיבי הניתוח – ניתוח קטרקט עם השתלת עדשה מלאכותית וניתוח גלאוקומה – משולבים לפרוצדורה יומית אחת הלוקחת כ-30 דקות אשר אינה מצריכה אשפוז לילי.

לאחרונה הוכחו כיעילות פרוצדורות חדשניות לגלאוקומה הקרויות הפועלות בשיטה זעיר פולשנית:
MIGS –  minimally invasive glaucoma surgeries
פרוצדורות אלו מתאימות במיוחד לניתוח המשולב של קטרקט וגלאוקומה מפני שניתן לעשות בהן שימוש באותו החתך שדרכו מסירים את הקטרקט. כך, בעזרת השימוש ב- MIGS, מוסף רק זמן מועט לניתוח הקטרקט והשימוש בו נקי מכאב. הטכנולוגיה מאוד בטוחה, לא מעלה את הסיכון ומאפשרת החלמה מהירה של הראיה.

ישנן גישות מגוונות להורדת לחץ ע"י MIGS.
המאפיין המשותף לכולם הוא, שכולם מבוצעים ab interno ללא חיתוך הלחמית (conjunctiva sparing).

שלוש הגישות הן:

  • הגברת הניקוז בזווית Istent או Trabectome
  • ניקוז תת לחמתי Xen Gel stent
  • הגברת ניקוז ה- (Uveo Scleral cypass) שאינו עוד זמין בארץ

תמונות להמחשה:

  
Xen Gel Stent – החדרת תרופה ללשכה הקדמית לאזור זווית הניקוז של העין


Istent – החדרת מכשיר ניקוז בגודל מזערי של 1 מ"מ לאזור הטרבקולום

היתרונות של ניתוחי ה- MIGS הם בכך שהניתוחים הרבה יותר בטיחותיים, פחות פולשניים, שעדיין מורידים את הלחץ ומשחררים את המטופלים מטיפול תרופתי מקומי.
במרבית המקרים ניתן לשלב MIGS בניתוח קטרקט בפאקו או בלייזר ורוב הנתונים של הספרות מראים על יעילות רבה ומתייחסים לניתוחים משולבים מסוג זה.
בנוסף, ניתוחי ה- MIGS אינם משנים את קימור הקרנית, ולכן ניתן לבצעם בשילוב עם עדשות טוריות לתיקון אסטיגמטיזם (צילינדר).
ניתוחי ה- MIGS מורידים את הלחץ התוך-עיני פחות מהניתוחים המסורתיים, לכן קהל היעד שלהם הינם מטופלים עם גלאוקומה בינונית או קלה.

הבחירה האם לבצע ניתוח משולב של קטרקט וגלאוקומה או ניתוח של כל אחד מהם לחוד תלויה במספר גורמים הכוללים את סוג הגלאוקומה וחומרתה.
מנתח העיניים יתחשב בכל השיקולים החשובים הללו כאשר ייעץ לכם בבחירת הניתוח המתאים לכם.

מאת: ד"ר אודרי קפלן, מומחית לניתוחי גלאוקומה וקטרקט

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר