עין טל המומחים ברפואת עיניים

חוזרים לראות מצוין: נפטרים מהקטרקט, מהצילינדר ומהמשקפיים – בניתוח מתקדם אחד

ניתוח קטרקט בלייזר, המבוסס על השתלת עדשות טוריות, הוא בבחינת מהפכה של ממש בהתמודדות עם כמה מבעיות הראייה השכיחות והמורכבות יותר. 

ד"ר יוסי יציב, מומחה לתחום, מציג בפנינו את הרציונל מאחורי התהליך, השלבים השונים לביצועו והשינוי הדרמטי באיכות החיים שהוא מספק.

הבשורה המשמעותית כיום היא טיפול חדשני המאפשר לתפוס הרבה יותר מאשר ציפור אחת במכה: בה ניתן לטפל בבעיית הקטרקט והצילינדר גם יחד, תוך כדי הסרת התלות במשקפיים שרבים רואים בתור נטל של ממש.
זהו הרגע להציג בפניכם ניתוח הסרת קטרקט בסיוע לייזר, הכולל השתלה של עדשה טורית.

"שתי הטכנולוגיות טובות מאד. השילוב ביניהן – מצוין"

ראשית כל חשוב למפות את שדה המשחק אליו נכנסנו, תוך התייחסות לכל אחת מהבעיות הרלוונטיות. קטרקט הינו מצב של עכירות בעדשת העין הטבעית. זהו תהליך טבעי, המתרחש בדרך כלל עם הכניסה לעשור השביעי של החיים אך לעיתים קודם לכן.
תסמיני הקטרקט כוללים הידרדרות משמעותית בראיה (לעיתים עם שינויים משמעותיים במספרים),  טשטוש, תחושת ערפול בעיניים ועוד.
בשלבים המתקדמים של קטרקט לא ניתן לטפל באמצעות משקפיים, והטיפול היחידי הינו ניתוח. זהו למעשה הניתוח הנפוץ ביותר בעולם, כאשר רק בישראל מתבצעים כ-60,000 ניתוחי קטרקט מדי שנה.

בצד השני של המשוואה, קיימת תופעת האסטיגמטיזם (או "הצילינדר"). במצב של אסטימטיזם הקרנית איננה עגולה וצורתה מזכירה ביצה או גליל, עם קמירויות שונות של הקרנית בזוויות שונות.
הצילינדר מביא לעיוותים בראייה, שעשויים להיפתר באופן מסורתי באמצעות שימוש במשקפיים או בעדשות מגע. על פי ההערכות, כ-25% מהאוכלוסייה הכללית סובלים מאסטיגמטיזם משמעותי.

ראייה עם אזטיגמטיזם וללא אסטיגמטיזם 

הטיפול החדשני, המתבצע במרכז הכירורגי לניתוחי עיניים עין טל, הוא בשורה של ממש בהתמודדות עם שני המצבים האלו.
הניתוח מבוסס על טכנולוגיית הלייזר ועדשות טוריות, היוצרים יחדיו שלם הגדול בהרבה מסך החלקים שלו.
"תיקון צילינדר בניתוח קטרקט יכול להיות מבוסס על שימוש בעדשה בעלת קמירויות שונות המיועדת לתקן אסטיגמטיזם, המכונה "עדשה טורית"", מסביר ד"ר יוסי יציב, רופא עיניים ומנתח קטרקט וקרנית המתמחה בטיפול המשולב.
"העדשות הטוריות קיימות מזה שנים, אבל צברו תאוצה משמעותית רק בשנים האחרונות. כיום יש תמימות דעים בקרב הקהילה הרפואית לגבי היותן טכנולוגיה יוצאת מגדר הרגיל, מה שלא מאפיין את כל סוגי העדשות והטיפולים.
השילוב שבין עדשות טוריות לניתוחי קטרקט בלייזר הוא שילוב מצוין, למרות שכל טכנולוגיה כשלעצמה היא טובה".

באיזה שלב הלייזר נכנס לתמונה?

"במהלך השנים החלה להתפתח טכנולוגיה, בה משתמשים בלייזר בתור סכין רובוטית מדויקת המסייעת לנו בניתוח. הלייזר מבצע את כל החיתוכים הניתוחיים בצורה מדויקת וניתנת לחיזוי פי כמה בהשוואה ליד האדם.
הטכניקה מקלה על ביצוע ניתוחי קטרקט כמכלול, ועל אחת כמה וכמה חיונית במקרה של עדשות טוריות.
הסיבה היא שבעדשות טוריות יש חשיבות גבוהה במיוחד לאופן בו העדשה מוצבת בתוך העין, כאשר עליה להיות בדיוק בזווית הנכונה, מבלי שתהיה ולו סטיה מינימלית. רק התאמה מלאה ומדויקת תאפשר ראיה ללא דופי".

המסע לעבר ההתאמה המושלמת

יצירת ההתאמה של העדשה הטורית לעין היא הכל חוץ ממובנת מאליה. ד"ר יציב מתאר שורה ארוכה של בדיקות, הנעשות במרפאת הפרימיום של מרכז המומחים לרפואת עיניים עין טל.
הבדיקות נמשכות כשעה וכוללות מדידות של צורת העין, המבנה והתכונות האופטיות שלה באמצעות מכשירים טכנולוגיים חדישים, חישוב תיאורטי המבוסס על נוסחאות מתקדמות במטרה לנבא איזו עדשה תתאים לעין ועוד.
לאחר הבדיקות מקבל הרופא המבצע דו"ח עם המלצות לגבי העדשה והזווית המתאימות, על פיו נעשה הטיפול. "במקרה של עדשות טוריות אין כל מקום לפשרות. טעות בכל אחד משלבי המדידה והתאמת העדשה, תביא לפגיעה בראייה אחרי ניתוח.
המדידות והחישובים הם מורכבים ודורשים זמן ומיומנות רבה ועל כן רופאים רבים שמחים להיעזר בשירותים של מרפאת הפרימיום, הבקיאה בתחום ובכל החידושים האחרונים". מסביר ד"ר יציב.

בדיקה במרכז הפרימיום, צילום "עין טל"

האם ייתכן שהבדיקה תגלה שהאדם אינו מתאים להשתלת עדשות טוריות?

"קיים אחוז קטן של אנשים שהצילינדר אצלם אינו סדיר, כך שהשתלת עדשות טוריות אינה מתאימה עבורם.
במקרה הזה אנחנו משתילים עדשה רגילה – שהיא גם איכותית מאוד – ומעדכנים את המטופל שייתכן שיהיה צורך במשקפיים לאחר מכן.
השתלת עדשה טורית שאינה מתאימה עלולה לשבש יותר את הראייה מאשר לתקן אותה, ולכן מומלץ להימנע מכך".

לדברי ד"ר יציב, הניתוח עצמו מתבצע בצורה דומה, באופן יחסי, לניתוח קטרקט סטנדרטי. העיקרון הבסיסי הוא הוצאת העדשה הטבעית העכורה, והחלפתה בעדשה מלאכותית שקופה.
שילוב הלייזר, אם אכן נעשה, מתבצע בשלב הראשון בחדר טיפולים ייעודי. מכשיר הלייזר מוצמד באמצעות מחבר ואקום לעין, המבטיח שלא תהיינה תזוזות של העין במהלך הטיפול.
הלייזר סורק את העין בעזרת טכנולוגיה אופטית מתקדמת, כך שמתקבלת תמונה תלת ממדית של מבנה העין על פיה מתוכננים החתכים ומוצגים על גבי מסך. הלייזר, בהתאם לתבנית שחושבה קודם לכן,
מבצע את כל החתכים תוך כ-20-10 שניות בלבד. ההליך בשלב הזה אינו כרוך בכאבים, אם כי ייתכן שהמטופל יראה הבזקים ואורות למשך כמה שניות.

המשך הטיפול נעשה בחדר הניתוח הראשי. לאחר חיטוי האזור וטפטוף טיפות אלחוש, משתמש המנתח בחתכים שבוצעו על ידי הלייזר, מוציא מהעין את העדשה הטבעית ומזריק פנימה את העדשה המתקפלת,
כפי שנבחרה טרם הניתוח. בהתאם לחישובים המוקדמים, ייעשה כיוון העדשה לציר הרצוי בו מעוניינים שהיא תמוקם.

האם הטיפול כרוך בסיכונים?

"ברמה הכללית קטרקט הוא ניתוח מוצלח ובטוח מאוד: לא בכדי הוא הנפוץ בעולם כיום. עם זאת, בדומה לכל ניתוח קיימים סיכונים באחוזים נמוכים:
העיקריים שבהם הם זיהום או דימום, בצקת בקרנית ועוד. עדשות טוריות מציבות סיכון אפשרי נוסף, והוא שתזוזה של זווית העדשה לאחר הניתוח תביא לירידה באיכות הראייה. סיבוך זה יחסית נדיר.
במקרה הנדיר שהעדשה הטורית זזה אחרי ניתוח, אנו ממליצים לבצע בהקדם פרוצדורה נוספת להחזרת העדשה למקומה המקורי.

"מטרת הניתוח היא לשפר חיים"

ד"ר יציב מתאר מצב בו הסיכונים בטלים בשישים אל מול היתרונות המרובים של ניתוח קטרקט בלייזר המשולב עם השתלת עדשות טוריות.
בין המעלות השונות של הטיפול ניתן למנות רמת בטיחות גבוהה לכל אורך התהליך; אפשרות לביצוע חתכים מדויקים על ידי הלייזר;
מיקום מדויק של העדשה הטורית בעין; הפחתת האנרגיה הדרושה להסרת הקטרקט בזכות ריכוך חומר העדשה, כך שהסיכון לפגיעה בקרנית יורד.

מעבר לכל היתרונות הנקודתיים, חשובים ככל שיהיו, השורה התחתונה היא השיפור המשמעותי לא רק בראיה – אלא באיכות החיים כולה.
"הניתוח הוא כולו עניין של שיפור החיים, פשוטו כמשמעו. הוא משנה את החיים של האדם", מתאר ד"ר יציב.
"לאחר הטיפול אני שומע פעמים רבות מאנשים בעלי צילינדר גבוה או בעיית ראייה ממושכת שאינם זוכרים שראו בכזו חדות מעולם, אפילו כאשר הרכיבו משקפיים.
אנשים הסובלים מבעיות ראייה חמורות יכולים להסיר את המשקפיים, לראות היטב כשהם קמים בבוקר, להיכנס לים או לבריכה ללא הכנות מקדימות וכדומה".

ד"ר יוסי יציב במהלך ניתוח קטרקט

מהן ההמלצות הכלליות שלך לקוראים?

"ראשית, חשוב שתהיה מודעות לנושא ולמגוון הטיפולים המוצעים כיום. מומלץ שאנשים העתידים לעבור ניתוח קטרקט ישאלו את הרופא באופן ספציפי לגבי עדשות טוריות או ניתוחי לייזר,
שאינם זמינים לרוב בבתי החולים הציבוריים וכך גם בחלק גדול מהמכונים הפועלים בתחום האופטיקה.
חשוב לזכור שניתוח קטרקט מאפשר כיום לתקן כמעט את כל המספרים וליקויי הראיה, שהטכנולוגיה השתפרה פלאים ושניתן לדייק היום יותר מאי פעם".

"הדגש האחר רצוי שיהיה מושם על בחירה נכונה של רופא מטפל ומכון בו מבצעים את התהליך.
התחום מאתגר מאוד מנקודת מבט רפואית, ובאופן אישי – זו אחת הסיבות שנמשכתי אליו מלכתחילה.
הטכנולוגיות שתוארו כאן הן מצוינות, אך דורשות מומחיות מלאה מצידו של הגורם אליו פונים. כל מקרה מצריך בחינה מוקפדת באמצעות מכשירים רבים, פיענוח נוסחאות, הבנה מלאה של הטכנולוגיה וכיוצא בזה.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר
שינוי גודל גופנים
מצב ניגודיות

Your message has been successfully sent

Unable to send.

השאירו פרטים ואנו נדאג לשלוח לכם את רשימת המומחים הרלוונטיים לכם!