עין טל המומחים לרפואת עיניים

החידושים בטיפול בגלאוקומה

השנים האחרונות מלוות בשפע של פיתוחים טכנולוגיים וחידושים בטיפול בגלאוקומה. כידוע, מטרת הטיפול בגלאוקומה היא הורדה של הלחץ התוך-עיני כדי למנוע פגיעה גלאוקומטוטית בסיבי עצב הראיה.
באופן מסורתי, חולי גלאוקומה מטופלים בטיפות מסוגים שונים להורדת הלחץ התוך עיני, אולם מטופלים רבים מתקשים לשים את הטיפות, ובמקרים לא מעטים מתפתחת רגישות או אלרגיה לטיפות העיניים.
כמו כן, חלק גדול מהטיפות מכילות חומרים משמרים הגורמים לצריבה, אי נוחות ולעיתים אודם בלחמית.
על כן נעשים מאמצים רבים על מנת להפחית את התלות בטיפות עיניים ומעבר לשיטות אחרות להורדת הלחץ התוך עיני – שיטות פרמקולוגיות על ידי שחרור מושהה של תרופות, פיתוח של מכשירי לייזר חדישים או שימוש בניתוחים חדישים, זעיר-פולשניים.

טיפול בגלאוקומה ע״י מתן תרופות בשחרור מושהה

מספר מחקרים גדולים בודקים בימים אלו מנגנונים שונים להחדרת טיפות עיניים לתוך העין שלא על ידי זילוף טיפות. מחקרים אלו המצויים בחלקם הגדול בפאזה שלישית של המחקר ב- FDA האמריקאי.

 1. הזרקת תרופה ללשכה הקדמית – בימטופרוסט SR –מדובר בהחדרה של שתל קטנטן המכיל את התרופה לתוך הלשכה הקדמית של העין.
  העין עוברת חיטוי בחדר פעולות, והשתל המורכב על גבי מחט מוכנס דרך הקרנית לתוך הלשכה הקדמית של העין. השתל משחרר באופן מושהה את התרופה על פני תקופה של מספר חודשים ועובר ספיגה חלקית עם הזמן.

בתמונה מלמעלה ועם כיוון השעון: המזרק עם השתל בקצהו; השתל מונח בזוית בין הקשתית לקרנית לאחר ההזרקה; ומהלך החדרת השתל לעין בהזרקה דרך הקרנית.

 1. טבעת מצופה בתרופה – בימטופרוסט רינג – טבעת מצופה בתרופה המונחת בפורניקס העליון והתחתון של העין – ומוסתרת ברובה על ידי העפעף התחתון והעליון.
  הטבעת מאפשרת שחרור מושהה של התרופה לאורך מספר חודשים ועל פי רוב אינה גורמת לאי נוחות או גרוי של העין.

בתמונה משמאל לימין: החדרה של טבעת הבימטופרוסט המצופה בתרופה לפורניקס העליון ולפורניקס התחתון. בסיום הפעולה, רוב הטבעת מוסתרת על ידי העפעפיים.  

 1. פלאג לפונקטום מצופה תרופה (טראבופרוסט) –פלאג או פקק קטנטן המוכנס לפונקטום של דרכי הדמעות, ומושאר שם לתקופה של מספר חודשים.
  התקן זה גם הוא משחרר תרופה באופן מושהה על פני תקופה ממושכת.

בתמונה: החדרה של פלאג מצופה תרופה לפונקטום התחתון של דרכי הדמעות. 

לייזרים חדשים לטיפול בגלאוקומה

 1. לייזר דיוד CPC מסוג מיקרופאלס
  טיפול CPC נועד להוריד את ייצור נוזל העין על ידי פגיעה מבוקרת בגוף הציליארי האחראי על יצור נוזל האקווס, ועל ידי כך להביא להורדה של הלחץ התוך עיני.
  הלייזר שהיה נהוג לשימוש במשך שנים רבות גרם לחימום והרס נרחב יחסית של הגוף הציליארי המייצר נוזל תוך עיני ועל כן היה מלווה לעיתים בתגובה תוך עינית דלקתית משמעותית וכאב.
  הלייזר החדש שפותח לאחרונה מסוג MicroPulse כולל שימוש בפולסים קצרים יותר של לייזר (מיקרו-פולסים), ולכן מחמם פחות את הגוף הציליארי ואמור להפחית את התגובה הדלקתית והכאב העלולים להיות כרוכים בביצוע הפעולה.
  הטיפול הוא מהיר יחסית ונעשה במרפאה או בחדר ניתוח, ותוצאות ראשוניות נראות מבטיחות.
 2.  לייזר מסוג  (CO2 CLASS) לשימוש בניתוח גלאוקומה
  פיתוח ישראלי הנועד להגביר את הבטיחות ולהפחית סיכונים של ניתוח הגלאוקומה הנפוץ ביותר – הטראבקולקטומיה. הניתוח כולל שימוש בלייזר מסוג CO2 על מנת ליצור באופן מבוקר פתח ניקוז של נוזל אל מחוץ לדופן העין, וזאת בשונה מהדרך המקובלת בה נעשה חיתוך של רקמה על ידי להב או באמצעים מכאניים אחרים.
 3. לייזר קר (SLT) המועבר דרך הסקלרה לזוית הניקוז בתוך שניה אחת
  גם במקרה זה מדובר בחברת סטארט-אפ ישראלית המפתחת לייזר קר מסוג SLT המאפשר טיפול בזווית הניקוז של העין. מדובר בטיפול פשוט ומהיר שמטרתו פינוי יעיל יותר של נוזל מתוך העין והורדה של הלחץ התוך עיני, ללא צורך בשימוש בעדשות המונחות על פני העין המקובלות בטיפול הלייזר כיום. הלייזר נמצא כעת בשלבי פיתוח.

ניתוחים זעיר-פולשניים בגלאוקומה  

בניגוד לניתוחי הגלאוקומה המקובלים – טראבקולקטומיה והשתלת מסתם, נעשים בשנים האחרונות מאמצים רבים לפתח טכניקות חדשות להורדה של הלחץ התוך-עיני בגישה זעיר-פולשנית – גישה האמורה להיות יעילה ובמקביל גם בטוחה יותר מהשיטות הקיימות.

בישראל נכנסים לשימוש בימים אלו שני סטנטים חדשים להורדה של הלחץ התוך עיני – שתל מסוג זן  (Xen) ושתל מסוג iStent.

שתל זן (Xen)

שתל שאורכו 6 ממ המוחדר דרך פתח בקרנית אל אזור זווית הניקוז של העין ומשם חודר דרך הזווית אל מתחת ללחמית על מנת ליצור מאגר ניקוז חדש לנוזל העין הקרוי ״בלב״  (bleb). תוצאות ראשוניות של ניתוח זה נראות מבטיחות.

בתמונה: החדרה של שתל ה- Xen דרך הקרנית ללשכה הקדמית של העין ומשם לאזור זווית הניקוז של העין (A).  השתל מחבר בין השלכה הקדמית של העין לאזור תת-לחמיתי הקרוי בלב (bleb)  ומאפשר הורדה של הלחץ התוך עיני (B-D).

שתל מסוג iStent

השתל הקטן ביותר המוחדר לגוף האדם – אורכו 1 מילימטר בלבד. השתל מוחדר דרך חתך זעיר בקרנית ומוכנס לאזור הטרבקולום שבזווית הניקוז של העין. השתל מאפשר גם הוא הורדה מתונה של הלחץ התוך עיני וניתן לשלב אותו יחד עם ניתוח קטרקט.

בתמונה: החדרה של ה- iStent לתוך זווית הניקוז של העין לצורך הורדה של הלחץ התוך עיני.  

לסיכום, עולם הגלאוקומה כפי שאנו מכירים אותו צפוי להשתנות בעתיד הקרוב ולמעשה כבר משתנה בימים אלה.
פיתוחי חדשים בתחום שחרור מושהה של תרופות, לייזרים חדישים וטכניקות ניתוחיות זעיר-פולשניות צפויים לאפשר טיפול יעיל יותר, בטוח יותר ונוח יותר למטופלים עם גלאוקומה ועל ידי כך להוריד את הסיכון לאבדן ראיה ואף לעיוורון מגלאוקומה.

 כתב פרופ' מיכאל ויסבורד, רופא בכיר ומנתח למחלת הגלאוקומה, בי"ח איכילוב ומרכז עין טל

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר
שינוי גודל גופנים
מצב ניגודיות

Your message has been successfully sent

Unable to send.

השאירו פרטים ואנו נדאג לשלוח לכם את רשימת המומחים הרלוונטיים לכם!