טיפול לייזר למחלת הגלאוקומה

מטרת הטיפול הינה שמירת על איכות חיי המטופל. הטיפול במחלה הינו אינדיבידואלי ומטרותיו מותאמות לכל חולה על פי מצבו האישי ולכן יש חשיבות רבה לביצוע המעקב והטיפול על ידי מומחה גלאוקומה.
הטיפול מתמקד בהורדת הלחץ התוך-עיני עד לרמה בה מומחה הגלאוקומה חושב שלא תגרם פגיעה נוספת לעצב הראיה ולאיכות חיי המטופל.

הטיפול כולל מגוון תרופות הניתנות לרוב בטיפות אך גם בכדורים. כמו כן ניתן לטפל באמצעות מכשירי לייזר שונים כגון: לייזר אירידוטומי לייזר טרבקולופלסטי המכונה גם SLT (לייזר "קר").

הטיפול בלייזר להורדת הלחץ התוך עיני יכול להוות קו טיפול ראשון בגלאוקומה, או להתבצע בנוסף לטיפול בטיפות עיניים,  הטיפול מתמקד באזור זווית הניקוז של העין ונעשה במרפאה. אורך הטיפול הינו כמספר דקות בכל עין ואינו כואב.
הטיפול מאפשר ניקוז מוגבר של נוזל דרך זווית הניקוז של העין וכתוצאה מכך הורדה בלחץ התוך עיני. יש לציין כי הטיפול אינו מביא בהכרח להורדה של הלחץ התוך עיני בכל המקרים וגם במקרים בהם הטיפול עובד, היעילות עלולה לרדת עם הזמן (בד״כ לאחר מספר שנים)
ולכן חשוב להישאר במעקב תקופתי גם לאחר הטיפול. האפקט המלא של הטיפול צפוי להופיע לאחר כ- 6 שבועות.

היתרונות של טיפול ב- SLT (״לייזר קר״) על פני הטיפול המיושן יותר מסוג ALT (״לייזר חם״) הינם העובדה שניתן לחזור על הטיפול מספר פעמים בשימוש ב- SLT וכמו כן טיפול בלייזר מסוג זה אינו גורם לחימום של רקמת העין ולכן נחשב באופן יחסי בטוח יותר לשימוש. 

פרטים נוספים על הטיפול בלייזר SLT בסרטון הבא:

Media