עין טל

אופטומטריה ממבט אחר

מבט אישי של עדי לוי על מקצוע האופטומטריה

על הגיוון, העשייה והחדשנות הטכנולוגית, אשר הובילו אותה אל עולם ניתוחי הקטרקט וכיצד משם התפתח לו תחום חדש.

מאת: עדי לוי, (B.Sc, M.H.A), מנהלת מרכז הפרימיום ומחלקת האופטומטריה בעין טל, מתוך "מגזין בגובה העיניים" יוני 2017

"אמנות הדיוק" – כך אני מכנה את המקצוע בו אני עוסקת בשנים האחרונות. ומדוע דיוק? מכיוון שזהו לטעמי אבן היסוד של מקצוע האופטומטריה. את הדיוק ניתן ליישם בהתאמת משקפיים או עדשות מגע, וניתן להביאו לידי ביטוי גם בהתאמה לעדשה תוך עינית המושתלת בניתוח. היופי במקצוע שלנו הוא הגיוון, היוצא מן הכוח אל הפועל בשילוב שבין עשייה, טכנולוגיה מתקדמת וקשר בין-אישי. הידע שרכשנו בתחום האופטומטריה יכול בהחלט להיות ממומש גם במישורים אחרים, אשר לכולם  מטרה משותפת: השגת ראייה חדה וברורה עבור המטופלים שלנו.

ניתוח הקטרקט המודרני

ניתוח הקטרקט, הנחשב לאחד הניתוחים הנפוצים ביותר בעולם, ידוע כתהליך התורם רבות לשיפור איכות החיים של המטופל. בשנים האחרונות, קיבל הניתוח ערך מוסף –  מלבד הסרת העדשה העכורה מהעין, רבים מהמטופלים מצפים לראות היטב לאחר הניתוח, גם ללא משקפיים.
הפחתת התלות במשקפיים לאחר ניתוח הקטרקט מהווה את אחד האתגרים הגדולים ביותר ברפואת העיניים, ובכדי להשיג תוצאות משביעות רצון לאחר הניתוח עלינו לדייק בשני פרמטרים עיקריים: המדידות הקדם ניתוחיות וחישוב כוח העדשה המושתלת. המדידות הקדם ניתוחיות לקראת ניתוח קטרקט כוללות שימוש במכשירי מדידה שונים, ביניהם הביומטריה האופטית אשר מודדת בין השאר את אורך גלגל העין ואת קמירות הקרנית. על סמך הנתונים הנמדדים, מתבצע חישוב כוח העדשה, אשר מתבסס על נוסחאות חישוב מתמטיות, בעזרתן ניתן "לנבא" מה תהיה התוצאה הרפרקטיבית לאחר הניתוח.

אבל רגע… מה רע במשקפיים? ואיפה אנחנו נכנסים בכל הסיפור?

דומה, אבל שונה

בשנים האחרונות, אימצו מרכזים רפואיים בארץ ובעולם שיטות עבודה שונות, אשר משלבות את עבודת האופטומטריסטים כחלק אינטגראלי ממסלול העבודה השוטף, ובכך הרחיבו את תחומי הפעילות של מקצוע האופטומטריה. לא מעט אופטומטריסטים מוסמכים מהווים כיום חלק חשוב בכל הקשור למדידות טרום ובתר ניתוחיות, ואף שותפים בחישובי העדשות התוך העיניות לקראת ניתוחי קטרקט. בדרך זו, גדלה מעורבות האופטומטריסטים בעולם רפואת העיניים, אשר מביאים עימם את הידע ואת המיומנויות שרכשו, גם אם המטרה הסופית היא דווקא הפחתת התלות במשקפיים.

מבט מבעד לעדשות

כפי שהזכרתי קודם לכן, ניתוח הקטרקט איננו עוד ניתוח לשיקום הראייה בלבד, אלא גם ניתוח רפרקטיבי, אחריו מצפים רבים מהמטופלים לראות היטב ולהיות פחות תלויים במשקפיים. על מנת לספק פתרון אופטימאלי ולענות על ציפיות המנותחים בעידן המודרני, פותחו בשנים האחרונות עדשות תוך עיניות מתקדמות, המכונות: "עדשות פרימיום", אשר יצרו מהפכה של ממש בעולם רפואת העיניים. משפחת עדשות הפרימיום כוללת בתוכה סוגים שונים של עדשות, ביניהן: עדשות טוריות, עדשות מולטי-פוקאליות, עדשות המגדילות את טווח הראייה ועוד. עדשות מתקדמות אלה מורכבות יותר מהעדשות הרגילות, עלותן יקרה יותר, ודרושה הערכה קפדנית לפני החלטה על השתלתן.

עדשות טוריות

העדשות הטוריות, המתקנות את האסטיגמטיזם הקרניתי במהלך הניתוח, הן לדעתי אחד החידושים המוצלחים ביותר בתחום ניתוחי הקטרקט. השתלת עדשות אלו, אשר תיקון הצילינדר מוטבע בתוכן, משפרת את איכות ראייתם של מטופלים רבים ויכולה להפחית באופן משמעותי את מידת האסטיגמטיזם, אם כי לא בהכרח לבטלו כליל, גם במקרים מורכבים, כגון: לאחר השתלת קרנית, במקרים מסוימים של קרטוקונוס ועוד. חשוב לזכור כי העדשה הטורית איננה מתאימה לכל מטופל בעל מבנה קרנית אסטיגמטי (לדוגמה כאשר מבנה הקרנית איננו סדיר או כאשר קיימת פתולוגיה בקרנית), ולפיכך חשוב מאד לבחון כל מקרה לגופו ולבצע הערכה טרום ניתוחית יסודית, הכוללת מיפויי קרנית, ביומטריה אופטית ועוד. לבדיקות אלו חשיבות מכרעת, ומטרתן היא לבחון את סדירות הקרנית ואת מידת האסטיגמטיזם וכיוונו. בהתאם לנתונים המתקבלים, ניתן לשקול את התאמתו של המטופל להשתלת העדשה הטורית, ובמידה שנמצא מתאים – מתבצע חישוב העדשה בעזרת מחשבונים שונים ונוסחאות מתקדמות. על סמך חישוב זה, נבחרים כוחה של העדשה, התיקון הטורי הדרוש והמנח המומלץ להשתלתה (הנמדד במעלות), אשר אלה צפויים להפחית את מידת הצילינדר השיורי, ובכך לשפר את איכות הראייה לאחר הניתוח.

עדשות מולטי-פוקאליות

משפחת העדשות המולטי-פוקאליות כוללת עדשות בי-פוקאליות בעלות 2 מוקדי ראייה (רחוק וקרוב), ועדשות טרי-פוקאליות בעלות 3 מוקדי ראייה (רחוק, מרחק הביניים וקרוב). חשוב לציין כי עדשות אלה מפחיתות את התלות במשקפיים, אך אינן מעניקות ראייה מושלמת לכל המרחקים, ועל כן הן יכולות להוות פתרון עבור אנשים שאיכות החיים חשובה להם ואינם אוהבים להרכיב משקפיים. עדשות אלה יכולות להתאים גם למטופלים שלא הסתגלו למשקפיים מולטי-פוקאליים מאחר ומדובר באופטיקה שונה לחלוטין, בה על פני הרשתית מוקרנות בו-זמנית שתי תמונות, העדשה מפצלת את קרני האור לשני מוקדים והמוח בוחר את התמונה הרלוונטית בה אנו מתמקדים. יחד עם זאת, מכיוון שהעדשה מתבססת על "פשרה אופטית" בין הנוחות שבשימוש בעדשה אחת לכל המטלות לבין האיכות האופטית של כל מוקד, יתכן כי אזורי מיקוד שונים בעדשה יכולים לגרום להופעה של הילות סביב מקורות אור בלילה ולסנוור. לרוב, מבצע המוח אדפטציה ותופעות אלה הולכות ונחלשות, אך חשוב לברור את אלה אשר להם סיכון גבוה יותר לתופעות הלוואי, ולשקול בשנית את התאמתם לעדשה. עבור מטופלים בעלי אסטיגמטיזם, אשר מעוניינים בהשתלת עדשות מולטי-פוקאליות, קיימות כיום עדשות תוך עיניות "מולטיפוקאליות-טוריות", אשר התאמתן מורכבת ומאתגרת אף יותר.

מרכז בדיקות התאמה לעדשות פרימיום

לשם קבלת תוצאות משביעות רצון לאחר הניתוח, דרושה רמת תחכום גבוהה, הבאה לידי ביטוי בטכניקות ניתוחיות מתקדמות ובדיאגנוסטיקה מדויקת, הכוללת את המדידות הקדם ניתוחיות ואת חישוב כוחה של העדשה המושתלת. במרכז הרפואי "עין טל" קיים מרכז המתמחה בבדיקות ובהתאמות לעדשות מתקדמות, הנעשות על ידי צוות אופטומטריסטים מיומן, אשר מבצע בין היתר גם מחקרים מקומיים ובינלאומיים אודות טכנולוגיות מודרניות וטכניקות חישוב מתקדמות. בדיקות ההתאמה כוללות ביומטריה אופטית בטכנולוגיה מתקדמת, מיפוי רשתית (OCT), מיפויי קרנית, בדיקות ראייה מגוונות ועוד. חשוב לזכור כי ניתן לשקול את השתלת עדשות הפרימיום למגוון רחב של מטופלים, אך לא כל אחד מתאים לעדשות מהסוג הזה, ועל כן אחת המטרות בביצוע בדיקות אלה הינה בחינה של מידת ההתאמה של כל מטופל לעדשה המיועדת. לאחר ביצוע המדידות מתבצע עיבוד נתונים קפדני וחישוב כוחה האופטי של העדשה, המתבסס על שימוש במחשבונים ובנוסחאות שונות ומתקדמות, וכל זאת במטרה להגיע לכמה שיותר דיוק ולקלוע למטרה.

עולם עדשות הפרימיום נמצא בהליך פיתוח מתמיד, דבר הדורש מאיתנו להיות מעורים בנושא ומעודכנים באופן תדיר, בין אם מדובר בחידושים טכנולוגיים, בנוסחאות מתקדמות או בשיטות חישוב משודרגות. אנחנו נמצאים כל הזמן "בתנועה מתמדת", וזה היופי בדבר. לעניות דעתי, האמנות היא להתאים לכל מטופל באופן אינדיבידואלי את הפתרון המתאים ביותר עבורו, הן מבחינה אישיותית והן מבחינה רפואית, ולתכלית זו אנו צריכים להיות קשובים, מקצועיים ומדויקים, כך נוכל לענות על צרכיו של כל מטופל ולשפר את איכות ראייתו ואת איכות חייו.

   

בנימה אישית  

אני סבורה שעל מנת שנחוש סיפוק בעבודתנו אנו צריכים להאמין במטרתה. היעד שלי, כבר מגיל צעיר, היה לטפל באנשים ולשפר את ראייתם, והוא אשר הוביל אותי ללמוד אופטומטריה ובכך לקדם את המטרה. נחושה להשיג את מבוקשי, נוכחתי לגלות שניתן לשלב את עולם האופטומטריה גם בעולם ניתוחי הקטרקט, ובתחומי רפואת העיניים בכלל, וליישמו במקצועיות וביצירתיות, אמנם ממבט מעט שונה מן המוכר. שיתוף הפעולה בין האופטומטריסטים לבין מלאכתם של רופאי העיניים מקדם לטעמי את העשייה, ויוצר תחושה של סיפוק ושל הצלחה משותפת. בראייה לטווח ארוך, תרתי משמע, עולם זה מאפשר לאופטומטריסטים להתפתח גם במישורים נוספים ומגוונים, ובכך ליצור, לצמוח, ולתרום יותר. למטופלים שלנו, ולעצמנו.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר