התוכן העיקרי

הודעת התראה

אובאיטיס

 מהי אובאיטיס?

אובאיטיס היא קבוצת מחלות דלקתיות המערבות את החלק הפנימי של העין. אובאיטיס קדמית מקורה בקשתית ו/או החלק הקדמי של הגוף הריסני ומערבת את החלק הקדמי של העין. אובאיטיס אמצעית מקורה בחלק האחורי של הגוף הריסני ו/או הפארס פלנה ו/או החלק ההקפי ביותר של הרשתית ומערבת את זגוגית העין. אובאיטיס אחורית מקורה בדמית ו/או הרשתית ומערבת את הדמית ו/או הרשתית. אובאיטיס המערבת את כל מקטעי העין- אובאיטיס קדמית, אמצעית ואחורית.

אובאיטיס עשויה להופיע כחלק ממחלה כללית בגוף, ולעיתים, כמחלה המתבטאת בעיניים בלבד ולא מערבת איברים נוספים. גילוי המחלה העינית מוביל לעיתים לאבחנת מחלה כללית שלא הייתה ידועה קודם לכן ופעמים רבות, למרות בירור מקיף, לא מוצאים את הסיבה למחלה.

אובאיטיס יכולה להיות משנית לתהליך זיהומי, כגון- זיהום על ידי טפילים, וירוסים, חיידקים או פטריות או לא זיהומית וקשורה במצבים עינִיִּים, כגון לאחר ניתוח עיניים; לאחר פגיעה עינית; מחלות דלקתיות אובאיטיות המערבות את העין בלבד; מחלות כלליות לא זיהומיות המערבות גם את העין, כגון בכצ'ט, סרקואידוזיס, טרשת נפוצה, זאבת ועוד.

התלונות המלוות את המחלה - באובאיטיס קדמית ייתכנו אי־נוחות, קושי במבט לאור, כאבים בעין ובראש, עין אדומה וירידה בראייה. באובאיטיס אמצעית ואחורית ייתכנו ירידה בראייה והפרעה בראייה, כגון ראיית נקודות או צורות 'צפות' בשדה הראייה.

חשיבות האבחון המוקדם- חשוב מאוד להגיע לבדיקת עיניים מקפת כדי לאבחן את סוג המחלה ולקבל את הטיפול המתאים במהירות על מנת למנוע הופעת סיבוכי המחלה ופגיעה בראייה.

 

אבחנה:

האבחנה מתבצעת על ידי בדיקת עיניים יסודית במנורת סדק. בדיקות נוספות שנערכות הינן בדיקות הדמיה של העין וזאת על פי סוג האובאיטיס שנמצאה ומותאמות לכל מקרה, כגון צילום הרשתית במכשירOCT , צילום פלואורסצאין (FA), צילום ICG ובדיקת US. נוסף על כך ועל פי צורך, בדיקת שדה ראייה ובדיקות אלקטרופיזויוגיות של העין. כמו כן, מתבצעות בדיקות דם המותאמות לכל מקרה באפן מושכל, וכן הדמיות נוספות של הגוף, כגון הדמיית חזה, אגן וראש. לעיתים יש צורך בלקיחת דגימות מנוזל העין.

 

הטיפולים השונים:

טיפול באובאיטיס קדמית - טיפול מקומי בטיפות עיניים המכילות סטרואידים וניתנות במינונים שונים, בהתאם לחומרת הדלקת. נוסף על כך, ניתנות טיפות המרחיבות את האישון- הן מקילות על הכאב ומונעות היווצרות הידוקים של הקשתית לעדשה.

טיפול באובאיטיס אמצעית ואחורית - במצבים אלו הטיפול המקומי בטיפות אינו יעיל ויש צורך בטיפול החודר טוב יותר לעין. האפשרויות הן הזרקת סטרואידים סביב העין או לתוך הזגוגית, ומתן סטרואידים (פרדניזון) דרך הפה ובמקרים קשים יותר אף במתן תוך ורידי. במקרים שבהם הטיפול בפרדניזון אינו נותן את המענה או שמלווה בתופעות לוואי, יש להוסיף טיפול אנטי דלקתי אחר תוך הורדה הדרגתית של הטיפול בפרדניזון.  

יש חשיבות רבה לאבחון מוקדם, לקבלת טיפול מתאים, ולמעקב רציף על ידי מומחה/ית באובאיטיס.

 

צפו בכתבה של ד"ר ויקי דאי על המחלה ודרכי ההתמודדות והטיפול: 

 

לעין טל מס' מומחים המאבחנים ומטפלים במחלת האובאיטיס